haberler / iPhone 6 fabrikası

iPhone 6 fabrikası

22.01.2015 15:46:47

iPhone fabrikası nerede? iPhone 6 fabrikası kime ait?

iPhone 6 fabrikası Foxconn olarak bilinen Hon Hai Precision Industry Co., Ltd. şirketine aittir. Bu şirket Tayvan merkezli ve çok uluslu fason üretimi yapan bir şirkettir. Ayrıca dünyanın en büyük elektronik üreticisi, yüklenicisi olarak geliriyle üçüncü en büyük bilgi teknolojileri şirketidir.

Foxconn iPhone 6 fabrikası öncelikle bir sözleşmeli üretici firmadır ve müşterileri arasında Amerika, Avrupa ve Japonyadan elektronik ve bilgi teknolojileri şirketleri bulunmaktadır. Üretim yaptığı ürünler arasında BlackBerry, iPad, iPhone, Kindle, PlayStation 4, Xbox One ve Wii U. bulunur.

Foxconn, Çin'de bulunan fabrikasıyla ilgili çalışanların nasıl yönetildiği ile ilgili çeşitli tartışmalar yer almıştır ayrıca çalışma koşulları ile de sorgulanmış ve fabrikalarında intiharlar olmuştur. 2012 yılı Ocak ayında, yaklaşık 150 Foxconn çalışanı çalışma koşullarından dolayı intiharları protesto ettiler.

Hon Hai Precision Industry Co, Ltd şti Terry Gou tarafından elektrik bileşenleri üreticisi olarak 1974 yılında kuruldu. Foxconn başlangıçta Hon Hai ve bağlı bir ortaklıktı daha sonra Foxconn adını aldı. Çin Shenzhen de Hon Hai ilk üretim tesisi, 1988 yılında açıldı.

2001 yılında, Intel firması işlemci üretimi ve Intel markalı anakartlar yapılması için Foxconn firmasıyla anlaştı.
Huizhou, Kasım 2007'de, Güney Çin'de yeni bir 500 milyon ABD dolar rakamlarından tesis kurmayı planladığını açıkladı.

2012 yılı Mart ayında, Foxconn $ 806.000.000 Japon elektronik şirketi Sharp şirketinin yüzde 10 hissesini satın aldı. Ayrıca Sharp fabrikasının ürettiği LCD ekranların %50 sini almayı kabul etti.

2012 yılı Ocak ayında, CEO Tien Chong (Terry) Cheng sağlık sorunlarını gerekçe göstererek, istifa etti.

Eylül 2012 yılında, Foxconn yeni iş olanaklarının oluşturulması için Brezilya'da beş yeni fabrikasının inşasına $ 494,000,000 yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

Şirket 2014 yılında, 700 MHz iki 4G lisansları ve 900 MHz bantları için Tayvan'ın Telekomünikasyon ürünleri açık artırmasında 312.000.000 $ ödedi. Mayıs 2014 yılında Foxconn Tayvan'ın dördüncü büyük cep operatörü olan Asya Pasifik Telekom ile birleşerek Tayvan'ın olgunlaşmamış 4G telekomünikasyon pazarında katılımını gerçekleştirdiğini duyurdu. Anlaşma ayrıca 20 Haziran 2014 de yapıldı. FIH Mobil (Hon Hai bir iştiraki) olarak Foxconn bağlantılı cep telefonu şirketi olarak verildi 9.600.000 $ yatırım ile ayrıca bir sosyal eğlence platformunun % 19.9 oranı ile en büyük hissedarı oldu.

Foxconn satılan tüm tüketici elektronk ürünlerini Asya, Avrupa, Meksika ve Brezilya'da fabrikalarınde üretmektedir.


Çin Fabrikaları

Faxconn Çin'in 9 şehirinde 13 fabrikası mevcuttur. Foxconn'un en büyük fabrikası, Shenzhen'de bulunan fabrikasıdır, dünya çapında yüzlerce binlerce işçi çalıştırmaktadır.


Avustralya

Üretim tesisi ve depo olarak kullanılır, stratejik karayolu, demiryolu, deniz ve hava ulaşım olanakları ile kolay erişim sağlar. Fabrika Batı Sydney yer almaktadır.


Brezilya

Güney Amerika'da Tüm firma tesisleri Brezilya'da bulunmaktadır.


Avrupa

Çek Cumhuriyeti A Foxconn fabrikası, Foxconn Macaristan fabrikaları, Slovakya, Türkiye, Çek Cumhuriyeti.Çek Cumhuriyeti ikinci büyük ihracatçısı. Pardubice tesisi 2000 yılında kurulmuştur ve ayda 1 milyon sistem üzerinde üretim ve nakliye kapasitesindedir.


Hindistan Tesisi

Foxconn Chennai Özel Ekonomik Bölgesi, Tamil Nadu 2006 yılından itibaren faaliyet birimleri vardır. Bu ünite 1700 işci çalıştırmış olup 24 Aralık 2014 tarihinde kapanmıştır.


Japonya Tesisleri

Foxconn ve Sharp firmaları olarak, büyük ekran televizyon üretimi için iki tesis kullanılmıştır.


Malezya Fabrikaları

2011 yılı itibariyle, Foxconn olasılıkla tamamlanan dört fabrika içeren bir sanayi parkı.


Meksika Fabrikaları

Cep telefonları üreten eski bir Motorola üretim üssü ve Cisco Systems kutuları ve Sony LCD televizyon üretimi yapan fabrikalar.


Pakistan Fabrikaları

Pakistan'da, Karaçi ve İslamabad bölgelerinde fabrikaları mevcuttur. Cep telefonları ve Cisco Systems kutu fabrikası üreten ve eski Motorola üretim üssü olarak bilinmektedir ayrıca Sony LCD televizyonlarda bu ülkede yapılmaktadır.


Amerika Birleşik Devletleri

Foxconn Aralık 2013 için Amerika bölgesindeki en yüksek müşteri performans notu almıştır. Indianapolis'te tesisi vardır, Foxconn Ar-Ge içine $10.000.000 ve Pennsylvania'da bir üretim tesisi kurmak için iki yıl içinde 30.000.000 $ yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Yeni tesis Harrisburg da yer alacak ve robotik ekipmanlar üzerinde geliştirme yapacak.


Başlıca Müşterileri
 • Acer Inc. (Taiwan)
 • Amazon.com (United States)
 • Apple Inc. (United States)
 • BlackBerry Ltd. (Canada)
 • Cisco (United States)
 • Dell (United States)
 • Google (United States)
 • Hewlett-Packard (United States)
 • Microsoft (United States)
 • Motorola Mobility (United States)
 • Nintendo (Japan)
 • Nokia (Finland)
 • Sony (Japan)
 • Toshiba (Japan)
 • Vizio (United States)
yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda