haberler / iPhone 6 fabrikası ve kanserden ölümler

iPhone 6 fabrikası ve kanserden ölümler

28.12.2014 14:36:48

Yeni iPhone 6 fabrikasında çalışan işciler kanser hastalığından ölüyor

iPhone 6 fabrikası
  • Çin Shenzhen iPhone 6 fabrikasında, beş personel lösemi hastalığına yakalandı ve öldü.
  • Ölen işcilerin aileleri, sebep olarak temizlemede kullanılan kimyasal malzemeleri öne sürdü.
  • İşcilerden biri fabrikada çalışmaya başlayalı sadece 4 ay olmuştu.
  • Feng Honggan isimli çalışan fabrikada burun kanaması geçirdi ve öldü.

Apple şirketi iPhone serisi ürünlerini milyonların üstünde üretim gerçekleştirdiler, fakat bu ürünler üretilirken Çin'de bir fabrikada genç işciler arasında kanser hastalığına yakalanan işcilerin dikkat çekmesi ve ölümlerin artması araştırılmaya başlandı.

Doktorlar kan kanseri vakaları nadirdir derken ve Shenzhen fabrikasında 2010 yılından bu yana erken yaşta 20 li yaşlarda gençlerin en az 13 tanesi yaşamını kaybetmesi ve hastalananlara kanser teşhisi konmuş olması oldukca dikkat çekiciydi.

Aileler, elektrik panellerini temizlemek için kullanılan kimyasallara maruz kalan birçok işci kanser hastalığından etkilenmiş olabileceklerini dile getirdiler. Ayrıca hastalanan işcilerin de tedavi için ailelerini maddi güce sahip olmadıklarını açıkladılar.

Apple, iPhone 6 kutlamalarını irlandalı bir rock grubuyla kutlamıştı, konuyla ilgili sorunlarıda çok ciddiye alıyor. Shenzhen iPhone 6 fabrikasında, Çin genelinde 230,000 göçmen işçisi bulunuyor.

iPhone 6 fabrikası, diğer elektronik devleri tarafından üretim için kullanılan, ancak 2007 yılında ilk modelinden bu yana Apple'ın iPhone için ana üretim üssü olmuştur.

Apple, geçmiş aylardan sonra ortaya çıkan kimyasal kullanımlarıyla oluşan kanser hastalıkları için iPhone ve iPad'ler için kullanılan iki toksit kimyasal maddenin 'benzene' ve 'n-hexane' kullanılmasını yasakladığını duyurdu.

Foxconn, Shenzhen iPhone 6 fabrikasının sahibi, kanser vakaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Hong Kong merkezli işgücü sosyal grubunu karşılamak için yetkilileri gönderiyor, işgücü sosyal grubu açıkladı.

Ancak, aynı zamanda diğer elektronik devleri için ürünler yapan Tayvan merkezli şirket, mağdurlar için kanser vakaları bağlantısı için hiçbir kanıt yoktur açıklamaları yapmışlardı 'Kimsayal maddelerin benzen ve n-hekzan kullanılmadığını söylediler' uzun yıllar.

Aynı zamanda Çin genelinde kendi tesislerinde yıllık artış oranın düşük olduğu iddia edildi.Lösemi kanser hastalığı küresel olarak 100.000 kişide yaklaşık üç kişiyi etkiler, ancak mağdurların çoğunluğu çocuk ve yaşlı insanlardan oluşur.

Shenzhen Foxconn, Longhua ve Ganglan tesislerinde iPhone ve Apple ürünleri için üretim hatları üzerinde çalışanların, kanser tanısı kondu bu işciler 19 ve 24 yaş arasındaki işcilerdi. İşgücü eylemcileri açıkladı.

Kurbanların aileleri şu açıklamayı yaptı, işçiler düzenli, koruma plastik eldiven ve yüz maskeleri ve kimyasal kullanılan potansiyel tehlikeli maddeler ve tehlikeler hakkında çok az ya da hiç bilgi verilmedi ve onlar detayların aktarılmadığını açıkladılar.

İş yerinde hasta düşen ve kanser teşhisi konduktan sonra, iki işçinin aileleri görevden alındıklarını söyledi ve onlara hastanede tedavilerini karşılamamak için inkar ettiklerini fakat ardından üç ay içinde Foxconn tarafından ödediğini söylediler.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda