haberler / LG G5 Özellikleri

LG G5 Özellikleri

02.06.2016 13:37:50

LG G5 tipik amiral gemisinin benzersiz bir alternatifi işte LG G5 bizlere neler sunuyor birlikte inceleyelim.

LG G5 ARTILARI

Hızlı işlemci. Geniş açılı kamera modu ve manuel kontroller.Çıkarılabilir batarya.Eşssiz akesesuarlar.


LG G5 EKSİLERİ

Ağır yazılım ve kullanılamayan bazı önemli Android özellikleri.Büyük ölçüde kaldırılamayan default program.


LG G5 SONUÇ

LG G5 (AT&T) yarı-modüler yapıya sahip güçlü bir telefon olması nedeniyle birçok telefonu geride bırakıyor.Ama çok fazla yazılım değişikliği saf Android aşıklarını memnun etmeyecek.


LG G5 DİZAYN VE ÖZELLİKLERİ

Ses kontrol tuşları arkada bulunan LG G4 VE LGV10'un aksine bu telefonun tuşları sol tarafında bulunuyor. Bu biraz garip çünkü buton/parmak izi okuyucusu kombinasyonu hala arka tarafta duruyor.

Telefonun alt tarafında mikrofon ve hoparlörle birlikte bir USB-C portu var.Sağ tarafta SIM ve microSD card girişi var.Üst tarafta 3.5 mm ses girişi, başka bir mikrofon ve televizyonunu telefonunuz ile kontrol etmenizi sağlayan bir IR Blaster var.

Asıl olay yanı ise alt tarafı. Alt sol tarafında çıkarılabilir bataryayı çıkarabilmeniz için bir buton var.Ayrıca aksesuar eklemenizi sağlayan USB-C arayüze de sahip.

Telefonun arkasında çift kamera da var.Ana sensörü sol tarafta ve geniş açılı bir sensörü de sağ tarafta göreceksiniz, ortalarında da bir LED flash.


LG G5 EKRAN

LG G5 5.3İNÇ 2,560'a 1,440 piksel IPS LCD'ye sahip.Oyun ve videolar harika görünüyor ve iyi renk ve görüntüleme açılarıyla.Ekran dışarda yeterince görünür olsa da S7'nin ekranı kadar parlak değil.

Telefonun ayrıca her zaman on(açık) ekran özelliği var.Yani tarih, zaman ve bilgilendirmeleri her zaman görebilirsiniz.Ancak bu özelliğin tıpkı V10'da olduğu gibi yeterince parlak olamama gibi bir sorunu var. Parlaklığı ayarlamanın bir yolu yok ve bir şey görebilmek için telefonu alıp direkt olarak ekrana bakmanız gerekiyor ki bu durum yüzünden özellik anlamını yitiriyor.


LG G5 AĞ PERFORMANSI VE BAĞLANABİLİRLİK

LG G5'in AT&T versiyonu GSM (850/900/1800/1900MHz), UMTS (850/1900/2100MHz) ve LTE (1/2/3/4/5/7/12/20/29/30) destekliyor.Dış ağ performansı iyi ama abartılacak bir şey değil.Telefon çift_band wi-fi destekliyor.Ayrıca Bluetooth ve NFC de var yani Android Play tam olarak destekleniyor.

Arama kalitesi iyi.Kulaklık ses seviyesi yüksek ve bozulma yok.Akışlar gürültü engellemesi sayesinde ses akışları net.


LG G5 İŞLEMCİ VE BATARYA

Donanım konusunda LG G5 çok hızlı 4 GB RAM ile 2.15ghz Qualcomm Snapdragon 820 işlemciye sahip.LG G5 kıyaslamaları genel performansta AnTuTu'da 126,825'lik bir rakam elde etti ki bu rakam aynı özelliklere sahip S7'nin biraz daha iyi.Geekbench'teki singlecore ve multicore performansı 2,235/5,169'luk bir rakam verdi ve yine bu rakamlar S7'nin 2,333/5,330'luk rakamlarına benzer.

Kullanıcıların LG G5'te herhangi bir performans sorunu yaşaması pek olası değil ancak ağır oyuncular bir fark hissedebilir.GFXBench'te LG G5 Manhattan on-screen testinde 20 fps, T-Rex on-screen testinde ise 31 fps ye ulaştı.S7 ise 25 ve 46 fps yaparak daha iyi sonuçlar verdi.

Batarya ömrü sağlam ama özel bir şey değil. Tam ekranda LTE üzerinden maksimum parlaklıkta kesintisiz video izlemede 6 saat 6 dakika sürdü.Bu süre S7'de 9 saat olan süreden çok daha az ama Apple iPhone 6s Plus'ın 4 saat 11 dakikasından daha iyi.Her durumda bütün gün kullanma bir sorun oluşturmamalı. LG G5'in bataryası çıkarılabilir yani her zaman yenisini alabilirsiniz. Ve telefon Quick Charge 3.0(hızlı şarj)'ı destekliyor.


LG G5 KAMERA

LG G5 hem 16 megapiksel ana kamerasıyla hem de 8 megapiksel geniş açılı kamerasıyla güçlü kamera performansı sağlıyor.Dışarıda birincil kamerası ile net detaylı ve doğru renkli resimler çekebiliyor.Bunu yapabilmesinde laser oto odaklanma ve optik görsel stabilizasyonunun etkisi çok. Kamera 4K, 1080p ve 720p'lik videoları 30 fpsde kayıt edebiliyor.

Geniş açı çekimleri eğlenceli ve eşsiz.Etrafınızdaki yerleri normaldekinden daha fazla yakalayabiliyorsunuz.Ayrıca manuel olarak değiştirebileceğiniz bir kontrole de sahip.

8 megapiksel selfie kamerası iyi, net ve detaylı çekimler yapıyor.Arka plan parlaklığını arttırıp azaltabilmenizi sağlayan bir slider da var.

Genel olarak LG G5'in resim kalitesi İPhone 6s Plus ile benzer.

LG G5 YAZILIM VE SONUÇLAR

LG G5 Android 6.0 Marshmallow'un ağır bir şekilde soyulmuş versiyonu ile geliyor.Kendi ikonlarına ve değiştirilmiş ayar menüsüne ek olarak LG bir adım daha ileri gitti ve uygulama çekmecesini kaldırdı.Yani bütün uygulamalarınız İOS'ta olduğu gibi ana ekranda dağışık şekilde duruyor.Ayarlar menüsüne gidip görmek istemediğiniz uygulamaları saklayabilirsiniz ancak bu durum yalnızca gereksiz ekstra bir durum oluşturuyor.

LG birkaç yeni yazılım özelliği ekledi.Bu özelliklerden ilk fark edeceğiniz ana ekrandan sola kaydırdığınız zaman gelen besleme olan Smart Bulletin 'dir. Bu besleme LG'nin Health, Calendar, Music, Smart Settings ve Quick Remote gibi programlarını birleştiriyor her biri hakkında bilgi veriyor.Eğer LG Health'ı istemiyorsanız bunu başka bir şeyle değiştiremiyorsunuz ama kapatabilirsiniz ya da tamamen kaldırabilirsiniz.Ayrıca şarj yüde 15 kaldığında aktif olarak bağlanabilirliği ve kısıtlayıcı arkaplan uygulamalarını kapatan Şarj koruma(Battery Saver) modu da var.Son olarak Smart Cleaning(akıllı temizleme) geçici dosyaları ve download klasörünü temizleyerek yer açıyor.

Bloatware(kaldırılamayan default programlar) ise taşıyıcı aracılığıyla telefon almanın başka bir hoş olmayan gerçeği.AT&T bloarware'i çok sayıdaki uygulamarıyla bir seviye daha yükseğe çıkarıyor.Burada 21 AT&T uygulaması,21 AT&T uygulaması, 5 LG uygulaması ve 2 Amazon uygulaması var ve Plenti, Lookout ve Uber ile birlikte.Bu kaldıramayacağınız toplam 31 önceden kurulmuş uygulama demek oluyor .Ama birazcık insaf etmişler ve bu uygulamalrı dağınık bırakmak yerine dosyalara koymuşlar.

Geriye elinizde 32gb'tan 20.62gb kalıyor.Hafızayı microSD girişi ile genişletebilirsiniz ancak LG adopte olan depoyu kullanılamaz hale getirdi ve uygulamaların SD karta taşınmasını engelledi.Bu da demek oluyor ki SD kart yalnızca fotoğraf, video ve müzik depolamak için iyi.

LG G5, Galxy S7'yi sorlayan bir alternativ.Güçlü donanım, yarı modüler yapı, geniş açılı lensler ve eşsiz aksesuarlar.Ama ağır yazılım özelleştirmesi var ve bu saf Android severlerin hoşuna gitmeyen bir şey.Eğer yeni ve farklı bir şey istiyorsanız LG G5 size bunu sağlar ancak bir seferlik çözüm istiyorsanız Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge size daha uygun.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda