haberler / Linux Akıllı Telefon Sektörüne Adım Atmaya Hazırlanıyor

Linux Akıllı Telefon Sektörüne Adım Atmaya Hazırlanıyor

29.01.2014 10:38:17

Akıllı telefon sektörünün iki devi olan Android ve Ios telefonlardan sonra Windows Phone başarılı bir giriş yapmıştı. Oldukça çekişmeli rekabetin olduğu akıllı telefon sektörüne yeni bir giriş yapmak büyük markalar için bile cesaret gerektiren bir adım. Daha önce Nokia gibi telefon sektöründe başarılı bir isim olarak bildiğimiz önemli markalar dahi hüsrana uğramıştı. Ancak Symbian ve benzeri başarısızlık örnekleri bazı markaların cesaretini kırsa da yine de Linux bu sıraya uymayacağa benziyor. Bu kez de Ubuntu akıllı telefonlar sektöre girmek için hazırlanıyorlar. Eğer Linux tabanlı akıllı telefonlar ile başarılı bir sonuç elde edilecek olursa akıllı telefon sektöründeki çekişme bir adım daha ileri gideceğe benziyor.

Özellikle Linux tabanlı işletim sistemlerini kullananlar bu habere çok sevinecek. Linux işletim sistemleri kendine has bir fanatik kullanıcı kitlesine sahip. Aynı kitlenin telefonlara da benzer oranda bir ilgi göstermesi bekleniyor. Ubuntu akıllı telefonlar 2014 yılı içerisinde piyasaya sürülecek. Piyasaya özellikle tek bir telefon modeli ile değil birden fazla model ile giriş yapılıyor. Bu da beklenti içerisinde olanlar için iyi bir haber. Zaten uzun zamandır bu konuda gelişmeler olacağı biliniyordu. Haliyle Canonical için bir çalışma süreci içerisinde olduklarını tahmin etmek zor değil. Elde olan bilgilere göre Ubuntu akıllı telefonlar özel bir dokunmatik sürüm olan Ubuntu Touch ile üretiliyor. Canonical Ubuntu telefonların hangi marka altında üretileceğine dair görüşmelerini de sürdürdüğü biliniyor.

Geçtiğimiz günler içerisinde Canonical topluluk yöneticisi Juna Bacon gelişmeler ile ilgili kısa bir açıklama yaptı. Google Hangouts üzerinden açıklamalarda bulunan Juna Bacon da firmalar ile yaptıkları görüşmeler ile ilgili bilgi verdi. Aldıkları geri bildirimler konusunda pozitif yorumlarda bulunan Bacon 2014 için Ubuntu akıllı telefonlar adına güzel şeyler olacağından bahsetti. Teknolojiyi sıkı takip edenler ve rakipleri tarafından yeni gelişmeler merakla bekleniyor. Özellikle birden fazla modeli bir anda piyasaya sürecek olan Canonical'ın hangi firma ile anlaşacağı ve ne derece başarılı olacağı da merak konusu.
yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda