haberler / Linux Kullananlar Dikkat!

Linux Kullananlar Dikkat!

14.08.2013 11:13:54

Açık kaynak kodlu, özgün ve ücretsiz bir işletim sistemi çekirdeği olan Linux masaüstü kullanıcılarında diğer işletim sistemine oranla daha az virüsle karşılaşmaktadır.[

Ayrıca Linux çok geniş bir donanım ağına sahip olmakla birlikte dizüstü- masaüstü bilgisayarlar, iş istasyonları, akıllı telefonlar ve daha birçok platformda uyumlu bir şekilde çalışmasını sürdürmektedir.

Ancak şimdilerde açıklanan teknoloji haberlerine göre Linux kullanıcılarına nazar değdi. Ağ güvenlik uzmanları yapılan incelemelerde Linux kullanıcılarını listenin başına koyan yeni bir trojan keşfetti.

Hırsızın Eli isimli trojan Windows sitemindeki trojanlara çok benziyor. Windows trojanları gibi önce makineye yerleştiriliyor sonrasında ise hacker’a kullanıcı hakkındaki bilgileri transfer ediyor.

Uzmanların açıklamalarına göre bu trojan oldukça güçlü. Girdiği bilgisayarın antivirüs programlarını devre dışı bırakabiliyor. Şaşılan şey ise kullanıcı HTTPS protokolü kullansa dahi trojan ulaşmayı başarabiliyor. Uzmanlar bu trojan hakkında dikkatli olunması için herkesi uyarıyor.

Zararlı yazılımların boy gösterdiği ve alışverişi yapıldığı bir hacker borsasında 2000 dolara çıkarılan trojenlerin tanrısı hacker’lara ücretsiz güncelleme seçeneğini de sunuyor. Bu da virüs, antivirüs programlarından deşifre edilse dahi farklı görünümlerde can bulabileceğini ve görevini sürdürmeye devam edeceğini gösteriyor.

Günümüzde Linux kullanıcıların sayısı her geçen gün diğer güne oranla daha fazla artış gösteriyor. Bu da Hırsızın Eli orijinal adıyla Hand of Thief gibi trojenlerin ve diğer türdeki virüslerin ayrıca kötü amaçlı yazılımların çoğalacağına işaret ediyor.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda