Pythontr

husonet | Tarih: 16.11.2017

Macbook'ta Win+L kısayolu nasıl yapılır?

MACOS ekran kiliti kısayolu

Merhabalar Arkadaşlar, (Not:Lütfen öneri ve sorularınızı yorum olarak atınız. Teşekkürler şimdiden)


Bu makalemde Windows işletim sisteminde güvenlik nedeniyle ekranı kilitlemek Win+L ile kısayoluyla gerçekleştirebiliyoruz. Aynı fonksiyonu farklı işletim sistemlerinde, özellikle macbook(apple) laptop'larda hangi klavye kombinasyonları ile sağlarız yada nasıl sağlarız sorularının cevaplarını açıklamaya çalışacağım.


Debian İşletim sistemi ekran kiliti kısayolu


Debian işletiminde bu işlem xtrlock komutu ile yapılmıştır. İşletim sisteminizde kendinize uygun kısayolu bu komuta ayarlayabilirsiniz.Ekran kilitlendikten sonra ekrana kilit işareti gelecektir. Ekranda açık olan formlar gözükmekte fakat bir işleme izin vermemektedir. Ekran kilidini kaldırmak için şifreyi yazıp enter'a basmanız yeterlidir.MACOS ekran kilit kısayolu


Bu işlemi macbook'ta gerçekleştirmenin kombinasyonu ayarlardan sağlamanın yolunu vereceğim. Bu yoldan başka da yolları vardır. Ama ben bu seçeneği açıklayacağım.


İlk olarak Sistem Tercihleri- Mission Control - Sıcak Köşeler 'e gidiniz.


Oradan kendinize uygun bir köşeyi Ekranı Uyut yada Ekran Koruyucuyu Başlat seçeneklerini seçiniz.


Sonrasında Sistem Tercihleri - Güvenlik ve Gizlilik'e gidiniz. Oradaki Uyuduktan veya ekran koruyucu başladıktan sonra seçeneğini 5 saniye olarak seçiniz.Artık seçtiğiniz köşeye fare imlecini getirdiğinizde ya ekran koruyucu yada uyku moduna geçecektir. Seçtiniz saniye sonrasında ise fareyi hareket ettirdiğinizde şifre ekranı gelecektir.İyi çalışmalar.