makaleler / Diğer Konular / Arama Ayarlarındaki TTY Modu Nedir?

Arama Ayarlarındaki TTY Modu Nedir?

28.04.2016 15:41:01

TTY Modu Nedir? Kapatma ve açma işlemleri bize artı ne sağlar?

Cep telefonlarının bir sürü özelliği var bu yüzden hepsinin ne işe yaradığını bulmak zor olabilir. En gizemli seçeneklerden biri de TTY modudur.

Cihazınızdaki TTY (Telefon Daktilosu), teleyazıcı anlamına gelir ve işitme engelli, ağır işiten veya konuşma ya da dil engeli olan ve sorunları yaşayan kişilerin telefon üzerinden aktarma hizmetini kullanarak iletişim kurmasını sağlayan bir uygulamadır. TTY moduna sahip telefonlar bu teknoloji ile uyumludur ve bir TTY cihazına bağlandıktan sonra aynı işlevi yerine getirirler.


TTY MODU TARİH

1800'lerde telefon ilk icat edildiğinde sağır insanlar bu teknolojiden yararlanamıyordu ta ki Robert Weitbrecht 1960'larda teleyazıcıyı icat edene kadar. Orjinal TTY makinaları cihazı ve telefonu bağlamak için bir bağlama kolu kullanıyordu.TTY servisleri kişilerin TYY makinaları olmadan ses-yazı ve yazı-ses iletişimi yapabilmesini sağlamak için ortaya çıkmıştır.


TTY MODU EKİPMAN

Çeşitli üreticiler eski teleyazıcılarla aynı işlevi yerine getiren hafif, katlanabilir TTY cihazları üretiyor. Bu katlanabilir TTY cihazları bir telefondan daha büyük değil. Bunlar şarj edilebilir bataryalarla ve metin giriş i için bilindik dört satırlı klavyeye sahiptir. TTY cihazları telefonlara ses girişinden bir kablo aracılığıyla bağlanır.


TTY MODU FONKSİYON

TTY modunun faydalarından yararlanmaya başlamadan önce bu seçeneği telefonunuzun menüsünden aktifleştirmelisiniz. Aktifleştirdikten sonra cep telefonunuzu cable ve ses girişleri aracılığıyla TTY cihazına bağlayın. Bağlantı yaptıktan sonra TTY cihazınızı normal bir TTY cep teelefonu gibi mesaj alıp göndermek için kullanın.


TTY MODU YARARLARI

Normal mesajlaşmaya benzese de telefonunuzun TTY modu sayesinde mesaj yazarken ya da alırken bir kesinti yaşamadan devamlı mesajlaşabilirsiniz. Bir TTY konuşmasında bir taraf bir şey yazdığında bağlantı hiç kopmadan anında karşıdaki kişinin TTY ekranında belirir.Bir telefon ve bir TTY cihazının kullanmak size istediğiniz yerden TTY cağrısı yapma özgürlüğü sunar ki bu acil durumlarda çok önemli olabilir.


DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Telefonunuzla bir TTY araması yaparken potansiyel radyo dalgası sorununu uzak tutmak için telefon ile TTY cihazı arasında en az 18 inç mesafa olmasına dikkat edin. Ayrıca yeni bir telefon alırken telefonun paketindeki sembolü kontrol edin ve servis sağlayıcınızın TTY ile uyumlu olduğunu ve TTY tonlarını desteklediğini doğrulayın

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
Serkan
Serkan
27.11.2016 22:31:51

Gerçekten çok güzel bir paylaşım olmuş. Sonsuz teşekkürler, bilmediğim çok önemli bir konuyu daha öğrenmiş oldum.

Turgay
Turgay
09.07.2018 13:56:43

Android GM 8 telefonunda TTY nsl.kapatılıyor

turgaya cevap
turgaya cevap
12.09.2018 13:39:11

arama sayfasındaki sağ üst köşedebulunan 3 noktayı tıkla ordan ayarlar sekçmesine git erişebirlik kısmını tıkladınmı orda

YALÇIN
YALÇIN
21.06.2019 19:18:16

TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR.FAYDALI BİLGİ PAYLAŞAN ARKADAŞLAR SAĞOLUN VAROLUN.

Öncel Gündüz
Öncel Gündüz
09.01.2020 13:06:57

Benim telefonumun tty modu kapalı açarsam telefonuma zarar verirmi teşekkür ederim

TT Y modunu kapatamıyorum yardım eder misiniz
TT Y modunu kapatamıyorum yardım eder misiniz
09.12.2020 16:21:44

TTY modunu kapatamıyorum yardım eder misiniz gm8 go

Yunus
Yunus
18.08.2020 12:07:43

Cm9 proda nasıl kapatiliyo

anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda