haberler / Nasa Mars'a Göndermeyi Planladığı Süper Robotunu Tanıttı

Nasa Mars'a Göndermeyi Planladığı Süper Robotunu Tanıttı

17.12.2013 12:22:57

Süper Kahraman Robot Valkyrie


NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ) “Süper Kahraman” olarak adlandırdığı yeni robotu Valkyrie’yi tüm kamuoyuna tanıttı.


Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) R5 adıyla geliştirdiği fakat Valkyrie ismi ile adlandırılan yeni robotu, 1.82 cm boyunda olup, 250 kg ağırlığındadır. Bu sene DRC’de (DARPA Robotics Challenge) yarışması nedeniyle tasarlanmış olan Valkyrie isimli robot, Boston Dynamics tarafından tasarlanan Robocop benzeri Atlas robotla iddialı bir yarış çekişmesine girmesi bekleniyor.


Hareket ederken oldukça esnek olan Valkyrie isimli robot, sırtında bulunan bir pilden güç alırken bu pil sayesinde yaklaşık olarak 1 saat boyunca çalışabiliyor. Üreticisi tarafından “Süper Kahraman” olarak adlandırılan robot Valkyrie’nin kollarında, bacaklarında, karnında ve başında bulunan kameralardan çoklu görüntü elde edilebilmektedir.


NASA ve Texas Üniversitesi’nin birlikte tasarladığı “Süper Kahraman” robotu Valkyrie, oldukça rahat bir şekilde dolaşabiliyor ve karşısındaki nesnelerle etkileşim içine girebiliyor.


Teksas Üniversitesi Valkyrie isimli robotun, bu ay yapılacak olan DARPA Robotics Challenge yarışmasına katılmasının heyecanını yaşarken, NASA ise Süper Kahraman robotu Valkyrie için çok daha büyük planları olduğunu bildirdi. Gelecek zamanda Mars’a gitmeyi planlayan NASA, insanlı seferler düzenlemeden önce süper robotu olan Valkyrie’yi Mars’a göndermeyi düşünüyor.


Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda