haberler / Obama Yönetimi Samsung’un Geçici Üstünlüğünü Sonlandırdı

Obama Yönetimi Samsung’un Geçici Üstünlüğünü Sonlandırdı

13.12.2013 15:57:44

Beyaz Saray Yönetimi yasağı veto etti

ABD’nin dünyaca ünlü elektronik markası olan Apple’ın eski model iPhone ve iPad ürünlerinin ithal ve satışını yasaklayan kararı ABD Başkanı Barack Obama’dan döndü. Washington yönetimi, yasağı veto ederek Dünyaca ünlü başka dev marka olan Samsung’un akıllı telefon pazarındaki geçici üstünlüğünü sonlandırdı.
ABD Başkanı Barack Obama önderliğindeki Beyaz Saray yönetimi, cuma günü Birleşik Devletler ticaret organının, Apple markalı eski model iPad ve iPhone marka telefonlarının ithalat ve satışına getirdiği yasağı veto (iptal) ederek, akıllı telefon piyasasındaki rakibi olan Samsung’un “kısmi üstünlüğü”ne son vermiş oldu. Apple cihazlarına yönelik yasağı iptal etme kararını açıklayan Birleşik Devletler’in Ticaret Temsilcisi Michael Froman, Samsung’un patent haklarını hukuki olarak aramaya devam edebileceğini belirtti. Bu durum 1987’den bu yana ilk kez Beyaz Saray yönetimi ABD Uluslararası Ticaret Komisyonunca konulan bir yasağı iptal etmiş oldu.
Beyaz Saray Yönetimi; Bu karar siyasi değil ticari
Beyaz Saray Yönetiminden konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre veto kararının siyasi olmadığını ve sadece ticari bir boyut taşıdığını dile getirirken, Samsung şirketinin Apple gibi Dünya’nın en büyük iletişim firması olduğunu Güney Kore hükümeti ile de hem ticari hem siyasi olarak daima dost kalınacağı ifade edildi.
Amerikan Uluslararası Ticaret Komisyonu, haziran ayında ürünlerin Samsung markasına ait bir patenti ihlal ettikten sonra Apple marka birçok eski model iPad ve iPhone’lara ithalat yasağı getirmiş ve yürütmeyi durdurma kararı alarak veto etmiştir.

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda