haberler / Ön inceleme: iPad Air

Ön inceleme: iPad Air

31.10.2013 08:06:39

Apple’ın birkaç gün önce tanıttığı 5. Nesil iPad’ını elimize alma fırsatına kavuştuk ve okuyucularımız için bir ön inceleme makalesi yazmayı uygun bulduk.

Öncelikle cihaza verilen ismin nereden geldiğinden bahsedecek olursak, iPad’a olan ilginin azalmasını güç istemeyen Apple bu yüzden cihaza bir Air ekleyerek piyasaya sundu. Yani küçük IPad’ın ucan versiyonu ve büyüğü anlamını buradan çıkarabiliriz. Firma küçük IPadların da satışlarını bu modelle birlikte kırmak istemezken IPad Air’e biz bir IPad diyemedik daha çok küçük bir bilgisayar diyebildik. Neden böyle dediğimizi ise aşağıdaki yazıyı okuyunca siz de anlayacaksınız.

Yeni A7 işlemciye sahip olan iPad Air, kamerası ve diğer bileşenleri ile ilgili geliştirmeler yapılmış. Ancak, cihaz üzerinde en fazla dikkat çeken özellik cihazın daha ince hale getirilmesi olmuş. Cihaz o kadar ince ki kırılma korkusu ile elinizi yavaş değdiriyorsunuz. Cihazın boyutu ise küçük değil. Sadece 7.5 mm kalınlığında olan cihazın ağırlığı 453 gram ağırlığında. Bu özelliği ile de taşınabilirlik konusunda son derece kolaylık sağlıyor insanlara.

64 bit işlemci mimarilerine sahip olan 5. Nesil iPad, phil Schiller’in deyimi ile aşırı derece hızlı olan bir cihaz. Böylece Apple, laptoplar ve tabletler arasındaki o ince farkı da ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Yazının başında dediğimiz gibi artık bir IPad değil küçük bir bilgisayar diyebiliriz bu cihaza.

Ön yüzünde bir HD facetime kamerası olan cihazın arka tarafında ise 5 Mega Piksellik bir kamera bulunuyor. 1080p kamera özelliğine sahip lan arka kamera son derece güzel çalışıyor. Kameranın mega pikselinin düşük olması ise bir dezavantaj olarak sayılabilir:

Ekran son derece keskin renklere sahip ve her rengin kendisini aşırı derece hissetmeniz içten bile değil: Web de gezinmek ve film izlemenin oldukça keyifli olduğu iPad Ait’de bizi şaşırtan en büyük özellik daha doğrusu olmayan özellik ise artık her cihazda bulunan parmak izi sensorunun bu cihaza koyulmaması oldu.

Ülkemize ne zaman geleceğini ise sizin gibi biz de merak ediyoruz.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda