haberler / PGP şifreleme kullanacak

PGP şifreleme kullanacak

11.08.2014 01:14:39

Google ve Yahoo, Şifreli e-posta Aracı Üzerinde Birlikte Çalışma Yürütüyor

Google ve Yahoo gönderilen ve kullanıcılar arasındaki alınan epostaları şifrelemek için güçlerini birleştiriyorlar.

Wall Street Journal haberine göre, iki teknoloji devinin bir iletilerinde bulunan verileri şifreleme işlemi PGP şifreleme dayalı olarak sağlanacaktır.


PGP şifreleme verileri şifrelemek için bir yoludur, ve henüz kırılmamıştır.


Bu yöntemle ilgili parola sıfırlama işlemi desteklenmemektedir.Fakat Google ve Yahoo yetkilileri geleneksel tüketici hizmetlerini daha az sancılı olarak atlatmak istediklerinide dile getiriyorlar. Bu şifreleme işlemleri isteğe bağlı olarak çalıştırılacaktır.


Daha da önemlisi, meraklı hackerlar ve hükümet yetkilileri eposta mesajlarını gözetlemeleri mümkün olmayacaktır. Eski ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) yüklenici Edward Snowden ajansın casus programları kapatın kapağı patladığından beri, insanların yurttaşlarının verilerine bakarken çevrimiçi gizlilik ve yollardan daha bilinçli hale gelmiştir.


Yahoo şu anda mobil cihazlarda şifreleme anahtarlarını alma yollarını test ettiğini duyurdu. Bu şirketlerin bir mesaj şifreleme aracı ile yoluna devam edebileceği şaşırtıcı değil. Geçmiş Kasım 2013, Google İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt, veri merkezlerinde NSA'nın iddia edilen casusluk "çirkin" olduğunu ve birkaç kişiyi bulmak için kayıtların yüz milyonlarcasına erişerek bu stratejileri "kötü bir kamu politikası" ve hatta "yasadışı olduğunu söyledi." Aralık 2013'te, ABD Başkanı Barack Obama NSA çıkmasından sonra gizlilik politikalarını görüşmek üzere Apple CEO'su Tim Cook, Facebook COO'su Sheryl Sandberg ve Google'ın Schmidt gibi teknoloji liderleri ile bir araya geldi.


Kaynak: The Wall Street Journal
yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda