Pythontr

husonet | Tarih: 05.05.2016

Python ile neler yapılabilir

Python programlama diline geçiş yapmayı düşünüyorsanız bu soru aklınıza takılmış olabilir. Bizlerde sizler için Python programlama dili neler yapılır yazmaya çalışalım.

Python programlama dili bir çok Linux dağıtımında default olarak yüklü geldiği için ayrıca yükleme işlemleriyle uğraşmamıza gerek kalmamaktadır. Python programlama dili bir çok işletim sisteminde de sıkıntısız çalışır Örn:Linux, Windows X, Mac X bunun haricinde de mobil ortamlarda Android vb sistemler üzerinde de çalışır.


Python ile neler yapabiliriz


 Python ile neler yapılır
Web Sayfası Tarama İşlemleri:

Bu yapılan taramalar saf HTML erişimleri yaparak veri depolama amaçlıdır. Bir çok arama motoru Web tarama işlemleri için Python tercih ediyorlar bu arama motorlarından örnek vermemiz gerekirse kısaca Google Arama Motorunu örnek verebiliriz. Ayrıca kendinize yardımcı olmak için "BeautifulSoup" gibi bazı kütüphaneleride kullanabilirsiniz. Bu noktada web sayfası taraması için örnek sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. /makale/google-arama-google-results-sonuclarini-alma-266


Web Geliştirme

Web 'BROWSER' ortamında çalışan uygulamalar geliştirebilirsiniz size apache üzerinde MultiThread kullanım avantajı sağlayacaktır. En bilinen frameworkler Django, Flask, Web2py, Pylons, Zope2, Giotto, CubicWeb...


Veri Yapısı 'Data Structure' yada Klasik Algoritmalar

Python un en güzel ve en kullanışlı özelliklerinden biride 'Data Structure' yani Veri yapısı. Bu özelliği ile bir çok şekilde verilerimizi dallandırabiliriz. Bu yapılara örnek vermek gerekirse Red-Black Tree, SegmentTree, Trie, SuffixTree, IntervalTree vb.gibi yapıları örnek verebiliriz.


Plugin

Plugin geliştirmek yazmak güzel olduğu kadar yazılmışını bulmak ta çok kolaydır.


Kütüphane 'Library'

Varolan Kütüphaneleri oldukça geniştir. Ayrıca OAuth, FacebookGraph gibi büyük sitelerin API lerini kolayca kullanabilirsiniz. Yada kolayca siz geliştirebilir ve Python kullanıcıları için kolayca destek verebilirsiniz.


Veri Bilimi

Makine öğrenme ve yapay sinir ağı üzerindeki bazı bilgilere sahipseniz, kendi Python makine öğrenme kitaplığı oluşturmak için bazı algoritmalar uygulayabilirsiniz.


Ağ 'Network'

Kendi HTTP Web Server ve Yük Dengeleyinicinizi 'Load Balancing' yazabilirsiniz. SMTP, FTP, HTTP, gibi protokolleri uygulamak Python ile çok kolaydır.


Kriptoloji

RSA, RC4, DES vb gibi kütüphanelerle encrypt ve decrypt yapabilirsiniz. Ya da şifre kırma programları yazabilirsiniz.


OpenCV
Yüz tanıma gibi bir şeyi yazmak için "OpenCV Python" kütüphanelerini deneyebilirsiniz. OpenCv nedir
Oyun

AI algoritmalarını uygulayarak Tic-Tac-Toe gibi oyunlar yazabilir yada Manuel Kendi Oyun Botunuzu inşa edebilirsiniz.