Pythontr

husonet | Tarih: 24.10.2015

Python Windows

Python programlama dilinin Windows 7 üzerinde kurulum ve kullanımı

Windows 7'ye Python paketi nasıl indirilir
Bu makale tamamen acemiler için hazırlanmıştır.

Windows da Python kullanmak istiyorsunuz ama nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Kısaca örnekleme yapacağımız Windows sürümü 7 dir.


Bildiğiniz tek şey paketleri indirmeniz gerektiği. Ya da belki de daha bunu bile bilmiyorsunuz. Herhangi bir Python kodunun satır başlarına doğru bakın orada şuna benzer bir kod göreceksiniz:import thingamajig. Python programlama dili de Java ve benzer diller gibi birden fazla kütüphane method class vb benzer erişimler için import etmemiz gerekir.


Eğer Python programlama dilinde ,Komut Sistemi ve Masa üstüne ait olmayan herşeyde yeniyseniz o zaman ilk adım için yardıma ihtiyacınız olacak.


Python Kurulumu için Gerekli Paketlerin indirilmesi

Python programlama dili şu anda 3.5 versiyonuna kadar indirme işlemi yapabilirsiniz. Biz en stabil olan versiyonu 2.7 indirme işlemi yapacağız. Python'u http://www.python.org/ adresinden C:\Python27\'nin içine krun.


64-bit sistemli kullanıcılar için 32-bitlik bütün yazılımlar tavsiye edilir.


Komut Sistemi'ni Açmak
Başlat>Tüm Programlar>Donatılar>Komut Sistemi

Bir kereye mahsus olarak Komut Sistemi'ne yazın:set path=%path%;C:\Python27\ ve entera basın. Şimdi bir paket kurmaya hazırız. Örnek olarak Simplejson paketini kurabiliriz.


Simplejson paketi kurulumu

Simplejson'U http://pypi.python.org/pypi/simplejson adresinden indirin. Bu bir tür zip dosyası olan simplejson-2.1.6.tar.gz dosyasıdır.


*tar.gz dosyasını açmak için Windows için PeaZip'i indirin.


PeaZip'i simplejson-2.1.6.tar.gz'yi indirme dizininize çıkarmak için kullanın.


Bunun gibi birşey görmeniz gerekiyor:C:\Users\pdxNat\Downloads\simplejson-2.1.6\


Komut Sistemi'nize geri dönün ya da yeni bir tane açın. Komuttaki dizinleri değiştirmeniz gerek.


Komuttaki dizinleri şöyle değiştirebilirsiniz. Bir üst klasöre geçmek için cd.. kullanın, bir alt klasöre geçmek için cd dirName, Şu anki dizinde ne olduğunu öğrenmek için dir kullanın. Belirli bir bir dizine gitmek için tüm yolu yazın.Şu şekilde:cd c:\lejos\bin


Başladığınızda komutunuz şöyle görünmeli:c:\Users\pdxNat>


Simplejson-2.1.6 diziine girmemiz gerekiyor bu yüzden şunu yazmanız gerekiyor:cd downloads\simplejson-2.1.6 ya da yolu tamamlayın:cd c:\Users\pdxNat\Downloads\simplejson-2.1.6


Sisteminiz bundan c:\Users\pdxNat> buna dönecek c:\Users\pdxNat\Downloads\simplejson-2.1.6>.


Şimdi sıra eğlenceli bölümde.Simplejson dizininin içinde setup.py isimli bir dosya var.Biz bunu Python içine kuracağız. Bunu python setup.py install Komut Sistemi'ne yazıyoruz.


Bütün akan yazıları görüyor musunuz?Onları unutun.Bi Windows Explorer penceresi açın ve C:\Python27\Lib\site-packages\'nin içindeki dizine bir bakın.


Orada simplejson-2.1.6-py2.7.egg'in dizine eklendiğini göreceksiniz.


Şimdi İDLE'ı açın (Başlat>Tüm Programlar>python 2.7>İDLE(Python GUİ)) ve şunu import simplejson yazın.
Hiçbir şey olmadığını görüyor musunuz?Bu başarının işaretidir.Tebrikler.
Windows 7'deki ilk Python paketinizi kurdunuz.