haberler / Replika Cep Telefonlarının Farkı Nedir?

Replika Cep Telefonlarının Farkı Nedir?

31.07.2014 17:25:34

Özellikle de son yıllarda adını çok fazla duyduğumuz olan kavramlardan biri de Replika kavramı.

Peki bu replika nedir? Replika sözcüğü dilimize İngilizce Replica sözcüğünden girmiştir. Türkçe karşılığı ise taklit etme, kopyalama, benzeri tarzı kelimelerdir.


Cep telefonunu son yıllarda ciddi derecede gelişmesiyle ve fiyatlarının çok aşırı derece artmasından dolayı replika telefonlar, orjinallerinden daha fazla tutuluyor desek yeridir. Çünkü yeni çıkmış orjinal bir cep telefonunun fiyatı çoğu insanın yaklaşık olarak 2 aylık maaşına gelmekte. Dolayısıyla insanlar cep telefonuna o kadar parayı vermek yerine dörtte birini verip replikasını tercih ediyorlar.


Peki replika cep telefonlarının en fazla tercih edilen modelleri nelerdir?
  • İphone 5
  • Samsung Galaxy S5
  • İphone 4S
  • Samsunng Galaxy S4

gibi fiyatları minimum 1500 ile 2000 tl arasında olan cep telefonların replikaları çok fazla tutulmakta. Bu telefonlarının replikasının fiyatları ise tahmini 500 tl civarında fakat bunlar 1. kalite diye adlandırılmaktadır. Bu telefonları 200 tl diye de satanlar var fakat böyle bir hata yapıp 200 tl ye kesinlikle alınmaması gerektiğini öneririz.

Peki Replika cep telefonlarının orjinallerinden farkı nedir?


Replika cep telefonları ilk çıktığı sıralarda sadece bir benzerlik söz konusu oluyordu. Fakat şimdiki zamanda teknolojinin ve replika ticaretinin rekabeti geliştiği için telefonun dış görünüşünü orjinalden ayırt etmek neredeyse imkansız. Peki nasıl anlayacaksınız bir cep telefonunun orjinal yada replika olduğunu? Kısaca şöyle açıklayalım.

Replika ürünler orjinalleriyle bire bir aynı olmazlar olsalar zaten aynı fiyata satılırlardı. Kesinlikle sistem özellikleri düşüktür. Bunu anlamak için akıllı telefonun kamerasını açın ve test edin. Yada parlaklığını test edin. Ve hatta açın bir oyun oynayın. Orjinalinde çok çok minimum oranda kasma yapan bu oyunlarda replika telefonlar kesinlikle kasma yapacaktır.

Replika cep telefonlarının kameraları orjinallerine göre düşük olur. Örneğin orjinalinin kamerası 8 megapiksel ise replikada maksimum 5 megapikseldir.

Replika cep telefonunun işlemcisi kesinlikle orjinalinkinden düşüktür. Bunu da şöyle anlayabilirsiniz. Cep telefone elinize alın menüsünde hızlıca sağa sola gidin. Kesinlikle telefonda kasmalar olacaktır. Yada oyun açın.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda