haberler / ReWalk, mucizeleri mümkün hale getiriyor.

ReWalk, mucizeleri mümkün hale getiriyor.

09.01.2015 09:39:36

Gene Laureano tek başına ayakta durabilirken, mutfakta kahve yapabilmekten hoşlanıyor.

Gene, oğlunun onun gerçek boyunun 1.90 olduğunu bilmesinden mutluluk duyuyor. Son günlere kadar, 13 yaşındaki oğlu onu hiçbir zaman ayaktayken görememişti.

Laureano şuan 51 yaşında ve 2001 yılında merdivenden düştükten sonra belden aşağısı felç kalarak tekerlekli sandalyeye mahkum olmuştu.


İnsanlar ilk defa onun ayakta durma şansına ve hatta yürüme şansı olmasına sevindi.

Laureano ReWalk’ın robot dış iskeletini test ediyor ve bu ünite türünün, FDA( Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından kişisel kullanım için onaylı yapılan ilk ürünüdür.

Bu ünite yaklaşık olarak 21 kilo gelmektedir. Ama kullanan kişi sadece bunun hemen hemen 2 kilo olan sırt çantasını hissetmektedir. Bir kol saati yardımı ile sırtçantasının bataryası kontrol edilebilir ve yine bu kol saati ile kalça ve diz kontrolü sağlanabilir.

Bu robot dış iskeletin tutarı ise 69,50 dolardır ve sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Laureano, Ocak 2013’den beri bu ürünü klinik deneme vasıtasıyla kullanabilmektedir.

ReWalk (RWLK), İsrailli bilim adamı Dr. Amit Goffer’ın parlak fikridir. Dr. Goffer da, 1997 yılında bir ATV kazasında elleri ve ayaklarından felçli hale gelmiştir. Goffer, tekerlekli sandalyenin limitleri ile hayal kırıklığı yaşamıştır.
“Tekerlekli sandalyeye bir alternatif olmadığını anladığım zaman nedenini anlayamamıştım” dedi Goffer.
Her zaman girişimci olduğunu ve ReWalk için garakında prototipini hazırlamaya başladığını da ekledi.
Robot dış iskelet topluluğunun gelişmesinde bir diğer ana etken ise Ekso Bionics’dir. Ekso Bionics, rehabilitasyon tesislerinde kullanılması için 100. ürününü de yollamıştır, buna rağmen Amerika’da kişisel kullanım için, FDA’nın onayını beklemektedir.

Goffer, yaptığı buluşun rekabetten dışarıda bırakılmasının nedeninin sadece FDA’nın yetkisinde olmadığına inanıyor dedi ve ayrıca bu açıklamaları yaptı:

“Ben de tekerlekli sandalyede olduğum için, aynı şekildeki insanların duygularını paylaşabiliyorum. Bu sadece teknoloji değil, aynı zamanda psikolojidir de. Ben aşağılanmanın nasıl bir şey olduğunu anladım, ve gerçekten ne istediklerini biliyorum. Ama ben uzun bir teknoloji geçmişine sahipim, çünkü hayatım boyunca bir mühendistim.”
Goffer, elleri ve ayakları felçli olduğu için ReWalk’u kullanamıyor. “ ReWalk kullananlar ve aileleri ile konuştuğum zaman, hayal kırıklığına uğrayamam. Ama benim gibi insanlara da yardımcı olacak başka bir cihaz üstünde çalışmaya devam ediyoruz” diye ekledi, Goffer.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda