haberler / Satışları Azalan Samsung Maliyetleri Kısıyor

Satışları Azalan Samsung Maliyetleri Kısıyor

17.08.2014 12:45:43

Son zamanlarda Samsung firmasının satışları kötü gidiyor.

Ayrıca Samsung firmasının satışları azalırken karları da azalıyor. Kötü giden satışları ve azalan karları sebebiyle Samsung maliyetlerini azaltmaya çalışıyor.
Samsung Şirketi
Ama Samsung çalışanlarını işten çıkarmamaya özen gösterirken uçak biletlerinden, yönetici makamlarının ikramiyelerinden ve reklam giderlerinden kısmaya çalışıyor.

Güney Kore'den gelen bilgilere göre Samsung bu yıl maliyetleri azaltacak bazı tedbirler alma yoluna gidiyor. Çünkü son çeyrekte faaliyet karının yüzde yirmi beş azaldı. Ve mobil bölümünde de yüzde otuz düşüş gösterdi. Böylece Samsung firması kemer sıkma politikasına başvurmaya karar aldı.

Samsung işten çıkarmak veya model azaltmak yerine yönetici makamlarında bazı tedbirler uyguluyor. Örneğin firmanın yüzlerce yöneticisi son çeyrekteki ikramiyelerini geri verdi ve yaklaşık 2.9 milyon dolarlık bir tasarruf sağlandı. Ayrıca iş seyahatlerinden de vazgeçildi.

 

Geçen yıl Samsung bu seyahatlerde uçak biletlerine otuz sekiz milyon dolar ödedi. Bu yıl ise yirmi dokuz havayolu şirketi ile en ekonomik bilet ayarlanması konusunda görüşmeler yapılıyor. Böylece para kaybını az da olsa giderebilecek. Bu indirimin yüzde yirmi civarında tasarruf sağlayacağı öngörülüyor. Samsung ayrıca en övündüğü tarafı olan reklam ve pazarlama giderlerinde de kısıntıya gidecek.

Ancak önümüzdeki dönemde yükseliş yaşanmazsa yöneticilerden başlamak üzere işten çıkarmaların yaşanabileceği tahmin ediliyor. Beraberinde ise tedarikçi firmalarda da azaltıma gidilebileceği ifade ediliyor. 

yazar Serhan

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda