haberler / Seagate Backup Plus Fast 4TB Disk İnclemesi

Seagate Backup Plus Fast 4TB Disk İnclemesi

01.08.2014 20:47:24

Seagate Backup Plus, dünya da ilk kez harici adaptör olmadan çalışabilen ilk ürün.


Seagate’in yine Backup Plus’ın slim olanıda var, ama o 2 TB ve 12mm bir kalınlığa sahip. Seagate Backup Plus’ın içinde 2 tane 2.5inç 2TB disk var. Bunlar tek bir kutuya yerleştirilmişler. Tek kutuya yerleştirmek problem değil ama Seagate’in adı burada ortaya çıkıyor, adaptörü yok! Normalde 3,5 inç 4TB modelinde adaptör ile geliyor bunda ise içinden 2 adet kablo çıkıyor. Yani kablo ile çalışıyor adaptör ile uğraşmanıza gerek kalmıyor. Seagate Backup Plus 300 gram ağırlığında ve 22mm kalınlığında. Seagate’nin dediği gerçekten ince yapmışlar.


İçinden çıkan ilk kablomuz USB 3,0. Asıl çalıştıran eğer makineniz destekliyorsa USB 3,0 ile çok rahat çalışabilirsiniz. Fakat PC’niz 3,0 ile donatılmamış ve zorlanıyorsanız Seagate bunu da düşünmüş ve ikinci kabloda hem USB 3,0 ehemde USB 2,0 birbirine bağlı (Y Kablo) olarak bizlere sunmuş. Buradaki USB 3,0 kablosu veri aktarımına, USB 2,0 ise de gücü vermek amacıyla kullanılıyor. Laptoplarınız da kullanacağınız büyük ihtimalle bu olacaktır. Tabi makinenizi USB 3,0 ile donatmadıysanız.


Teknik özelliklerine bakarsak, Seagate Backup Plus’u sökmek mümkün değil. Ama araştırmalar sonucunda 5400 RPM olduğunu görüyoruz. Tek renk ve tek modeli var. PC’ye takında 3,7 GB bir alan veriyor bize. Mac okuma/yazma için sürücüsü içinde hazır olarak geliyor.


Yazılım içinde Dashboard 2,0 ile geliyor fakat sitesinden Dashboard 3,0 indirmeniz daha güzel olacaktır. Daha iyi uygulamalar var içinde 2,0 göre, hem de güncel olur daha iyi. Özelliklerinden bahsetmek gerekirse Backup Plus, telefonun yedeğini alıyor, PC yedeğini zaten alıyor. Ayrıca Facebook, Youtube gibi sosyal medyaya yükleme yapabiliyor.


En büyük özelliklerinden biri küçük olması 4TB olması. Ayrıca diskleri Raid 0 olarak çalışıyor. Saniyede 220mb aktarım hızına sahip. 253MB yazma hızına sahip. Raid 0 modu değişmiyor. Hardware kontrol paneli gibi bir şey yok. Sadece ışığını değiştirebiliyoruz. Türkiye’ye daha henüz gelmedi. Amerika fiyatı 270$.

yazar Serhan

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda