haberler / Sizin Android Cihazınız Risk Altında Olabilir?

Sizin Android Cihazınız Risk Altında Olabilir?

15.01.2015 14:52:31

Google hemen hemen bir MİLYAR Android cihazı etkileyen hatayı düzeltmeyi reddediyor

  • Kusur WebView uygulamasında olduğunu, kullanılan komponen uygulamaların web sayfalarını göstermek için kullanılıyor
  • Android 4.4 ve 5.0 kullanıcıları bug'dan etkilenmez fakat Android kullanıcıları yüzde 60 oranında 4.3 ve altında versiyon kullanıyorsa risk altındadır
  • Google yazılımın önceki sürümleri için güncelleştirmeleri sorunu yok diyor
  • Kullanıcılar kendi Android aoftware güncellenmesi için tavsiyede bulunuyor

Önemli bir güvenlik açığı Android cihazlarda, Google'ın telefon yazılımı tespit edilmiştir.

Hata "BUG" kullanıcı yazılımın eski sürümünü kullanıyorsa, hackerlar cihazın kontrolünü ele geçirmesine olanak bulabilecek.

Uzmanlar Google'n neredeyse bir milyar ciavarındaki kullanıcılarını savunmasız bıraktığını söylüyorlar - Ancak, arama devi sorunu gidermeyeceklerini söyleyerek diyerek ateş altında girdiler.

Google Mağaza
Android 4.4 ve 5.0 versiyonları bu bug dan etkilenmezler. Ancak Android kullanıcıları yaklaşık yüzde 60 altında, 4.3 veya daha alt versiyon kullanmaktadırlar..

Kusur, Android 4.4 KİTKAT sürümünden önce tüm Android sürümleri etkileyen bir unsur olan WebView Internet tarayıcısında kullanılan komponentten kaynaklanmaktadır.


Android 4.4 ve 5.0, etkilenmez.

Ancak, Android kullanıcıları yaklaşık yüzde 60 altında bir oranı 4.3 veya daha alt versiyonları kullandıkları için risk altındadırlar.

Google yapıtığı açıklamada ' den kaynaklanan ve sürümü 4.4 öncesinde olan işletim sistemleri için yamalar geliştirmeyeceklerini ve eylemde bulunmayacaklarını açıkladı.

Rapid7 için çalışan sitesinin Tod Bearsley, WebView yaklaşık olarak 930 milyon Android cihazlar kullanıldığını ayrıca 'Ne yazık ki, bu gerçek kötü adamlar için ve suçlular için harika bir haber,' dedi ve Google firmasını harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Android eski sürümlerinde bug
Uzmanlar sadece Android eski sürümlerini etkiliyor olsa bile, Google firmasına, sorunu düzeltmesi ve harekete geçmesi için çağrıda bulundular.

Bearsley, 'geçen Ekim ayında politika değişikliği öğrendim, Android 5.0 Lollipop, Google'ın yeni sürümü Android yazılım klatest versiyonu ile çakıştı şüphelilerim mevcut' ZDNet'te söyledi...

Android sistemlerin herhangi bir sürümü ile ilgili Google'dan sistemin ömrü veya son destek politikaları yayınlamadığını dikkate almak önemlidir.

Android versiyon kullanımı
Google'dan en son Android dağıtım rakamları, Android cihazların yüzde 46 Jelly Bean, yüzde 39.1 Kitkat, yaklaşık 7.8 Gingerbread, yüzde 6.7 ise Ice Cream Sandwich, Froyo yaklaşık 0.4. oranında kullanımları vardır.

Google bunu yapması intihar olabilir, fakar yarın KitKat için açılan destek kararı verebilir.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda