haberler / Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulun

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulun

17.08.2014 22:24:10

Sosyal paylaşım siteleri bizlere doğru ve zamanlı kullanıldığında hem faydalı hem de eğlenceli sitelerdir.

Bu sitelerden en çok kullanılanları Facebook, Twitter, Instagram'dır. Fakat araştırmalar bizim bu paylaşım sitelerini pek de doğru kullanmadığımızı gösteriyor. Nedeni çok açık günlük yaşamımızın büyük bir kısmını bu sitelerde harcıyoruz.


Bu siteler doğru kullanılmadığı için hem zamanımızı çalıyor hem de sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Sosyal medya bağımlılığı bizi tehlikeye atıyor. Bu bağımlılıktan kurtulmak mümkün mü? Çoğu insan bu sosyal medya bağımlılığından kurtulmaya çalışsa da ne yazık ki başarılı olamıyor.


Aslında sosyal medya bağımlılığını hayatımızdan bir nebze de olsa uzaklaştırabiliriz. İşte sosyal medyaya ara vermek sizlere bir kaç ipucu…

Kendinize kurallar koyabilirsiniz. Sosyal medya sitelerinin aslında kendisinin yanlış değil de sizin bağımlılığınızın yanlış olduğunu kabul edin ve kendinize kurallar koyun. Mesela Facebook' a sadece akşamları gireceğim. Ya da Instagram' a günde bir saat gireceğim gibi. Eğer bu kurallara uyarsanız sosyal medya bağımlılığından da kurtulabilirsiniz.

Kendinize bu sitelere girmenin dışında başka uğraşlar bulabilirsiniz. Bu sitelere yönelmenizin sebebi canınızın her sıkıldığında elinizdeki akıllı telefonlara uzanmanızdır. Bu telefonlara yönelmek yerine kitap okuyabilirsiniz, arkadaşlarınızla görüşme ayarlayabilirsiniz.

Eğer yine dayanamıyorsanız ve eliniz telefona gidip fark etmeden bu sosyal paylaşım sitelerine giriyorsanız uygulamayı telefonunuzdan kaldırın.

Telefonunuzdan silmeniz yetmiyorsa ve bilgisayarınıza yöneliyorsanız bilgisayarınızdan bu siteleri engelleyin.
Eğer gündemi takip edemediğinizi düşünüp sürekli sosyal paylaşım sitelerine giriyorsanız haberleri aktaran başka sitelere göz atabilirsiniz.

Eğer bu yollardan hiçbiri bir işe yaramıyorsa hesaplarınızı silin. Hesaplarınızı silmek çok zor bir karar olsa da belki de sizi sosyal medya bağımlılığından kurtaracak en doğru yol olabilir.

yazar mihrace

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda