Pythontr

husonet | Tarih: 11.12.2014

Sosyal medya ne kadar güvenli?

Sosyal medyada nasıl güvenli olacağınızı sosyal medyanın ne kadar güvenli olduğunu açıklamaya çalıştık

Sosyal medyaya güvenmelimiyiz? Günümüzde internet ve sosyal medya kullanıcıların sürekli olarak girdiği ve sürekli olarak beğeni kazandığı yer haline gelmiş durumda. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlardan sürekli olarak Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlara giriyor Apple cihazlardan ise Instagram'a giriş yapıyoruz. Sosyal medyada erkeklerin ''DM'' yürüdüm gibi sözlerine ise hepimiz bayılıyoruz ve seviyoruz diyebiliriz. Bizlerde sizler için sosyal medyada nasıl güvenli olacağınızı sosyal medyanın ne kadar güvenli olduğunu yazacağız.


 • Gerçekleri paylaşmayın

  Sosyal medya üzerinde herhangi gerçek olayı paylaşmayın. Hayatta yaşadığınız olaylar sizi ne kadar mutlu veya ne kadar yorsa da bunu sosyal medya üzerinde yazmanız hem sizlerin diğer insanlardan soğumasına ve sizlerin o durumdaki kişilere daha yakın olmasını sağlayacaktır.


 • Adres bilgisi ve telefon numarası yazmayın

  Telefon numaranızı yazmanız durumunda sosyal medyadan sürekli olarak yeni mesajlar ve telefonlar alabilirsiniz, bunların nedeni sosyal medyada telefonunuzu paylaştığınızda sosyal medyanın sizlerin arama ve sms istediğiniz ve bunun sosyal medya üzerinden gelmesini istediğiniz anlamına gelir. Android işletim sistemine sahip telefonlarınızda BBM gibi BBM benzeri uygulamalar kullanıyorsanız telefon numaranızı vermek yerine uygulamalarla mesajlaşabilirsiniz. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda kullandığınız uygulamaları mesajlaşma için kullanabilirsiniz. Adres bilginizi vermek evinizde zaman zaman hediyeler alabilirsiniz. Adres bilgilerinizi sosyal medyada paylaşma ve paylaşmak kullanıcıların yaptığı en büyük hata ve hatalardan bir tanesidir, ev veya iş yeri adreslerinizi paylaştığınızda birisiyle kavga ettiğinizde ev adresinizi bularak ev veya iş adresinize gelebilir ve sizlerin evini bulmada kolaylık sağlayacaktır. Evlerinizin ve işyerleriniz güvenli olduğunda sizlere ulaşım olmayacaktır ancak sosyal medya üzerinde iş yerinizin adresini paylaşmak sizin işyerinize hediyeler gelmesine neden olabilir.


 • Sosyal medya güvensiz

  Sosyal medya güvenli değil güvensizdir, kızların ve erkeklerin sosyal medya üzerinde arkadaşlarıyla, tanımadığı kişi ve kişilerle mesajlaşması sonucunda sosyal medya sizin ip adreslerinizi kayıt altında tutmaktadır, ip adresleriniz Türk Ceza Mahkemesi tarafından sosyal medyadan istendiğinde ip adresiniz verilecektir.


 • Sosyal medyada her an kayıt

  Sosyal medyada her yaptığınız yazı ve paylaşım sizin adınıza zimmetlenir, bu paylaşımın kötü bir paylaşım olduğunu anladığınızda sildiğinizde ip adresi bu kayıt ile beraber sizlere dava açabilir. Türk Ceza Mahkemesi tarafından yapılan açıklama ve açıklamaya göre sosyal medya üzerinde yapılan tehdit 3 yıla kadar hapis cezası ile karşılanır, sosyal medyadan herhangi bir arkadaşınıza hakaret ettiğinizde Türk Ceza Mahkemesi siz mahkemede yalan söyleseniz bile bu kayıtların ip adresi ve ip adresiyle beraber hizmetinize sunacak olup mahkeme tarafından paylaşımın hangi bilgisayardan, hangi bilgisayarlardan yapıldığı yazacaktır. Sosyal medyada Türk Ceza Mahkemesine göre paylaşımlardan kişi sorumludur, polis ve devlete hakaret eden içeriklere mahkeme tarafından dava açılabilir ve davanın sonucu mahkeme tarafından size hizmet olarak sunulabilir.


 • Davaya karışılması suçtur

  Sosyal medya üzerinde karalama kampanyalarına atılan yorumlar sizin davacı değil davalı olmanıza neden olabilir, tehdit ettiğinizde karşı taraf sizlere dava açtığında sizlerin hesabından yapılan tehdit kullanıcının hayatı işi ve canıyla ilgiliyse mahkeme bu durumda size ceza verecektir, bundan dolayıdır ki Türk Ceza Mahkemesi kullanıcılarına yaptığı uyarılarda kullanıcıların tehdit içeriklerini sosyal medya üzerinden suçlu olduklarını ve sosyal medyada kullanıcıların ip adresi ve ip adresi kayıtlarının bulunduğunu defalarca açıklamıştır. Arkadaşlarınıza şaka ve şaka amaçlı tehditlerinizi buluştuğunuzda yapmanız önerilir.