Pythontr

husonet | Tarih: 21.04.2016

Ssd ve Hdd Arasındaki Fark?

Bu makalemiz size SSD , HDD Nedir? sorusuna cevap ve arasındaki farkların neler olduğunu açıklar.

Kısa zaman önceye kadar bütün ürünlerdeki sürücüler aynıydı.Şimdi ise sürücünüzü kendiniz seçme şansınız var. Biz bu makalede SSD ve HDD arasındaki farkları, avantajlarını ve dezavantajlarını anlatacağız ve sizde kendinize uygun sürücüyü seçebileceksiniz.


HDD ve SSD Nedir?

HDD bir bilgisayardaki bilgi deposudur. Bu deponun farkı ise bilgisayarı kapattığınınzda sistem hafızasındaki veriler gibi kaybolmamasıdır. SSD de aynı işi yapar ama SSD'nin farkı bu işi RAM bellekler gibi hızlı yapmasıdır.


SSD ve HDD'nin Tarihi

Sabit sürücülerin tarihi çok eskilere dayanır. Eskiden 24 inç genişliğindeki plakalar 3.75 mb depolayabiliyordu ancak teknolojinin gelişmesiyle sabit sürücüler de gelişti. Bugün 2.5 ve 3.5 inçlik sürücüler mevcut ayrıca bu sürücüler kapasite gibi birçok yönden de daha gelişmiştir.


SSD ise daha yeni bir teknoloji.İlk SSD sürücüler 2000'lerdeki netbooklarla ortaya çıkmıştır. Netbook ve laptopların daha işlevli hale gelmesiyle SSD'lerin kapasiteleri de arttı.


Avantaj Ve Dezavantajları

SSD ve HDD aynı işi yapar: Sisteminizi boot eder, uygulamalarınız ve kişisel dosyalarınızı depolar. Ancak her ikisinin de kendine has özellikleri vardır. Soru ise farkın ne olduğu ve hangisini neden tercih etmemiz gerektiğidir.


DİSK FİYATI:SSD'ler HDD'lerden gb başına dolar üzerinden hesaplandığında daha pahalıdırlar. Aynı kapasiteye sahip ve aynıyerde imal edilen sürücü için HDD için 60-70 dolar arası bir fiyat öderken SSD için 150-160 dolar arası ödersiniz.


Maksimum Ve Normal Kapasite

SSD'ler 4TB'a kadar çıkabilir. Ama bunlar çok nadir ve pahalıdır. Sistemler de genelde 500g ve 1tb'lık birimler bulunur. Ancak fiyatı pahalı bulanlar için bu 125'lere kadar inebilir.


DİSK HIZI:SSD bu konuda HDD'den çok daha iyidir. SSD'ler sisteminizi saniyeler içinde, bir dakikanın altında başlatır ama HDD'ler ise bu konuda çok daha yavaştırlar.


DİSK DAYANIKLILIĞI: HDD sabit sürücüler daha çoktur. Western Digital, Toshiba, Seagate, Samsung ve Hitachi bunların hepsi hdd üretir. PC ve MAC'ler için HDD'ler tamamen kaybolamayacak en azından önümüzdeki birkaç yıl için öyle olacak. SSD'ler de yavaş yavaş artıyor ancak çoğunluk yine de HDD'lerde.


DİSK BOYUTU: HDD'ler dönen plakalardan oluştukları için ne kadar küçük olabileceklerinin de bir sınırı vardır. SSD'lerde ise böyle bir sınır olmadığı için zaman içinde boyutları küçülmeye devam edecek. Laptoplar küçüldükçe SSD'ler de küçülmeye devam edecek.


DİSK GÜRÜLTÜSÜ: En sessiz HDD bile biraz ses çıkarır. Hızlı HDD'ler ise yavaş HDD'lerden daha gürültülüdür. SSD'ler mekanik olmadığından sanal olarak hiç gürültü yapmazlar.


SONUÇ:HDD'ler fiyat. kapasite ve bulunurluk konularında tercih edilen taraftır. SSD'lerin kazanan yönleri ise hız, boyut, gürültü ve sağlamlıktır. Eğer kapasite ve fiyat sorunu olmasaydı SSD hiç kuşkusuz kazanan taraf olurdu.


HDD'LER(KİMLER TERCİH ETMELİ):
  • Multimedya kullanıcılar ve çok indirme yapanlar.
  • Fiyatttan tasarruf etmek isteyenler.
  • Grafik sanatçıları.
  • Genel kullanıcılar

SSD'LER(KİMLER TERCİH ETMELİ):
  • Laptopını sürekli yanında taşıyanlar.
  • Hız isteyenler.
  • Grafik sanatçıları ve Mihendislikle uğraşanlar.
  • Ses ve Müzikle uğraşanlar.