haberler / Tarayıcı, internet geçmişi nasıl silinir?

Tarayıcı, internet geçmişi nasıl silinir?

25.10.2016 14:14:13

Sıklıkla kullanılan Tarayıcıların 'Browserların' internet geçmişlerinin nasıl silineceğini sizler için derledik.

Tarayıcaların hızlı bir şekilde web sitelerini açabilmeleri için önbellekleme yapmaya ihtiyaçları vardır. Özellikle tekrar tekrar ziyaret ettiğiniz web uygulamalarında resim, css vb gibi sabit dosyaların önbellekten getirilerek hızlı bir şekilde açılmasına ve kaynak tasarrufu yapılmasına yardımcı olur.

Bazen daha önce ziyaret ettiğimiz siteler önbelleklemelerden dolayı web uygulamalarının yanlış çalışmasına 'hataya' sebep olabilir ve önbelliğimizi temizlemek isteyebiliriz. Başka bir sebepde şu şekilde bir senaryo olabilir! mesala bir internet kafe üzerinden kişisel bilgilerinizi bilgisayar üzerinde bırakmak istemeyebilirsiniz çünkü bu tip ortamlarda bellekte kalan bilgiler kötüye kullanılabilir.


İnternet geçmişi nasıl silinir?

Google Chrome tarayıcı geçmişi nasıl silinir?

Google Chrome tarayıcısının üst sol kısmında üç tane üst üste nokta görünür, o noktalara tıklayarak açılan menü üzerinden More Tools -> Clear Browsing Data üzerine tıklarsanız bir popup menü açılacaktır. Tüm seçenekleri işaretleyerek Clear browsing data butonuna tıklayın. Ayrıca Ctrl + Shift + Del tuşlarına basarak bu popup menüyü açabilirsiniz.

Açılan bu popup menü üzerinden geçmiş bir saat ten başlangıca kadar tarayıcı geçmişi, indirme geçmişi, çerezler vb gibi verileri bellekte tutulan resim ve dosyaları, şifreleri vb gibi verileri silebilirsiniz.


Firefox tarayıcı geçmişi nasıl silinir?

Firefox tarayıcısıda Google Chrome tarayıcısı gibi Ctrl + Shift + Del tuşları ile tarayıcı geçmişini silmenize izin verir. Aynı Google Chrome gibi benzer seçenekler sunar. Bu şekilde sorunlarınızı çözemiyorsanız aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsiniz.

Alt tuşuna bastığınızda tarayıcının üzerinde menüler aktif hale gelecektir bu menüler üzerinden ya da tarayıcının üst kısmında bulunan yatay çizgileri tıklayarak History seçeneğini seçerek temizleyebilirsiniz.


Internet Explorer tarayıcı geçmişi nasıl silinir?

Hala IE kullanıyorsanız! kesinlikle değiştirmenizi tavsiye ederiz. fakat kullanmaya ısrar ediyorsanız sözün bittiği yer burasıdır.

İE Tarayıcı geçmişini Ctrl + Shift + Del tuş kombinasyonuna tıklayarak diğer tarayıcalarda olduğu gibi temizleme işlemini yapabilir ya da diğer seçeneğimiz olan tarayıcının sağ üst köşedeki dişli ikonunu tıklayrak Safety -> Delete Browsing History butonunu tıklayabilirsiniz.


Safari tarayıcı geçmişi nasıl silinir?

Safari tarayıcısı genellikle Mac kullanıcıları içindir. Nedense, Safari tarayıcısının en güncel sürümünde bile doğrudan kolay bir yol yoktur. Fakat Safari menu > "Clear History and Website Data" tıklayarak bütün (geçmişi, çerezler, vs.) temizleyebilirsiniz.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda