haberler / Teknoloji Hızla Gelişiyor

Teknoloji Hızla Gelişiyor

22.08.2014 22:18:30

Her geçen gün farklı bir yenilik, her saniye bir üst düzeyi geliştirilen ürünler. Teknoloji bu kadar hızlı gelişirken fayda mı sağlıyor yoksa zarar mı?

Birkaç yıl öncesi ile şimdiki yaşam koşullarını karşıladığımızda günümüzün yeni ürünleri teknolojinin ne derece hızlı geliştiğini kanıtlıyor. Önceleri birilerinin elinde gördüğümüzde ilgi çeken akıllı telefonlar şimdilerde herkesin elinde olmakla birlikte artık insanlar model kavramının derdine düşüyor. Teknolojinin daha ne kadar gelişeceğini kestiremez olduk. Kim derdi ki ele avuca sığmayan telefonlar cebimizde gezecek ve masaların üzerinde kullandığımız bilgisayarlar telefon kadar küçülecek. Teknolojik ürünler hayatımızı her ne kadar kolaylaştırsa da zaman içerisindeki bu hızlı gelişimin faydaları kadar zararları da oluyor elbet. Artık birkaç arkadaş bir araya geldiğinde muhabbet etmek yerine internette dolaşıp resimlere, videolara ve sosyal sitelere vakit ayırıyor. İnsanlarımız bilgisayara ve telefonlara harcadıkları vakti kendilerine ayırmaz hale geliyor.

Teknolojik gelişmeler bazılarımızın kolayca uyum sağlayabildiği bazılarının ise hala sahip olamadığı yenilikleri getiriyor. Neredeyse 5 yaşındaki çocuğun elinde tablet bilgisayar görmek mümkün. Sorulduğunda ise oyun oynuyor vakit geçirsin ne yapalım gibi basit cümleler duyuluyor. Her ne kadar gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırsa da, teknolojik ürünlerin birçok kişiyi gerçek hayattan uzaklaştırdığı bilinen bir gerçektir. Öyle ki önümüzdeki birkaç yıl içerisinde öyle robotlar geliştirilecek ki insanlarımız ayağa kalkıp bir şey alma zahmetini bile göstermeyecek gibi duruyor.

Çağımızın en büyük gelişme gösteren alanı teknoloji her geçen gün fayda mı sağlar zarar mı bilinmez. Çünkü bu tamamen insanlarımızın teknolojiden ne yönde faydalandığına bağlıdır. Fakat bir gerçek var ki o teknolojik firmalar ve teknolojik ürünlerin büyük bir rekabet içerisinde olduğu. Bu geniş pazar ağında her geçen gün bir yenilikle ve yaşamı kolaylaştırıcı ürünlerle karşılaşmamız an meselesi. Teknolojik ürünlerin gelişimi ile birlikte hayat pahalılığı da gözlerden kaçmıyor.

yazar Serhan

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda