Pythontr

husonet | Tarih: 14.12.2014

Teknoloji uykuyu bozuyor

Uyku olmayınca yaşam sürdürülemez ve içimiz kendini temizleyemez, organlarımız tam tempolu çalıştığından dolayı dinlemez ve vücudumuz hayatta kalamaz.

 Teknoloji uykuyu bozuyor

Uyku nedir? Sorusunu insanoğlu her gece kendine sormaktadır. Uyku nedir? Uyku insanların kendilerine daha fazla direnç ve güç kazandırmak halsiz kalmamak için belli bir saat ve belli bir günden sonra yataklarına yatarak uyumasına denir, bunu hepimiz rahatlıkla cevaplıyoruz. Ancak neden uyuyoruz? Uykumuz neden geliyor? Neden uyku olmadan yaşayamıyoruz? Bu soruya kendimiz yanıt veremiyoruz ama bilim adamları yanıt veriyor. Bilim adamları tarafından açıklanan bilgilere göre insanlar ve canlılar uykusuz durduklarında hayatlarının belli bir kısmından sonra yaşayamazlar.


Hayatta kalabilmek için uyku her zaman şarttır ve uykunun yararları saymakla bitmez. Bu her insanda ve insan türünde aynı olmuştur ve aynı olmaya devam edecektir. Uykusuz yaşam olmayacaktır. Teknoloji üzerine yapılan deneylerde teknoloji ve bilgisayar kullanan kullanıcıların daha gündüz olduğu gibi hissettiği bundan dolayı geceleri gündüz olarak algıladıkları beyin sinyallerinin geceyi gündüz olarak algıladığı açıklandı. Uzmanlara göre teknoloji kullanan kullanıcılar bilgisayar kullandıklarında gündüz ve gece arasında herhangi bir ayrım yapamıyor, bundan dolayı geceleri gündüz gibi yaşıyorlar, gece gündüz gibi gece gündüz olarak yaşanıyor.


Uzmanlara göre geceleri bilgisayar oynamak zararlı ve uyku düzeni bundan dolayı bozuluyor. Bakalım uzmanlar daha ne gibi araştırmalar yapacaklar? Uzmanlar Dünya Sağlık Örgütüne göre uyku düzeni bozulmasının akıllı telefonlar ve bilgisayardan dolayı kaynaklandığını, genel olarak geceleri bilgisayar kullanmanın uyku düzenini bozduğunu açıkladı. Bakalım Dünya Sağlık Örgütü bu konularda herhangi bir deney ve araştırma yapabilecek mi?