Pythontr

husonet | Tarih: 06.04.2014

Türk'e Twitter her yerde yasak

Ünlü sosyal paylaşım sitesi olan Twitter’ın Türkiye kullanıcılarına engellenmesinin üzerinden yaklaşık olarak 1 hafta geçti.

Bu engellemenin izleri tazeyken, ilginçtir ki tam 1 hafta sonra yine bir Perşembe günü ünlü video paylaşım sitesi YouTube’a erişim de kapatıldı. Kapatılma nedeni her ne olursa olsun, gerek DNS ayarlarının düzenlenmesi gerek VPN servisleri üzerinden kullanıcılar hala daha yasaklı olan bu 2 siteye de rahatlıkla erişim sağlayabiliyor.
YouTube’un yasaklanması, Twitter kadar ses getirmemesinin en büyük nedenlerinden biri de, bu yasağın bir çok kullanıcı tarafından fark dahi edilmemiş olmaması. Nedeni ise, Twitter’a girmek için kullanılan programlar bir çok bilgisayarda kurulu olduğu için Twitter yasağını geçen program aynı şekilde YouTube yasağını da geçti. Bu sayede de kullanıcılar farkında dahi olmadan bilgisayarlarındaki program ya da ayarlamalar sayesinde YouTube engellemesinden etkilenmedi.

Yasak o kadar büyük titizlikle hazırlanıyor ki, yurt dışına çıktığınızda eğer Türkiye’de kayıtlı olan bir SIM kart kullanıyorsanız yasak orada da etkili oluyor. Ancak yabancı lokasyonlara bağlı internet ağları sayesinde erişim izniniz bulunuyor. Yani kısacası “Türk’e Twitter yurt dışında dahi yasak”.

Bu durumun nedeni, Türkiye içerisinde bulunan tüm operatörlerin aboneleri ( kullanıcıları ) yurtdışına çıktıklarında, hangi ülkeye giderlerse gitsinler internete girerken kullandıkları data transfer trafiği Türkiye’ye iletilip datalar Türkiye üzerinden çıkış yapmaktalar. Müşteriler, abonesi bulunduğu operatörün bağlı olduğu yerel yasa ve yönetmelikler gereği bunların getirmiş olduğunuz yasal kısıtlamalara tabidir. Bu nedenle de kullandığınız operatöre yönelik uygulanan her yaptırım, sizin de hizmetinizi doğrudan etkilemekte.

Yerli SIM kartı kullanıyorsanız, sizlere 2 çözüm yolu sunabiliriz. Bunlardan 1. Si ; VPN Programı 2. Si ise yabancı lokasyon bir kablosuz internet ağı.