haberler / Türksat 4A Uydusu Uzaya Gönderildi

Türksat 4A Uydusu Uzaya Gönderildi

17.02.2014 10:46:02


Türk - Japon bilimadamlarının ortaklaşa yapmış olduğu "Türksat 4A" uydusu, TSİ (Türkiye saati ile) gece 23.10'da Kazakistan'ın Baykonur Uzay Üssü'nden uzaya fırlatıldı.


Türkiye’nin 5. Uydusu olan Türksat 4A uydusunun uzaydaki yolculuk süresi 9 saat 15 dakika sürmesi beklenirken, Türksat 4A uydusuyla Türkiye'nin TV ve uydu haberleşme sinyalleri Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarını da kapsayarak bu üç kıtadan da Türksat 4A sayesinde Türk televizyonlarını izlenebilecek.


Türksat 4A uydusu, 1100 uçağın itme gücüne eşit olan roketle uzaya fırlatıldıktan 5 dakika 47 saniye sonra fırlatılan füzenin kapsülünden çıkarak uzayda Dünya’nın yörüngesindeki yerini alacak. Türksat 4A uydusunun kontrolü ise Türkiye, Kanada, Avustralya, İtalya, Afrika ve Japonya’daki uydu istasyonlarından yapılacak.


Türksat 4A uydusu için, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nün seçilme nedeni uzaya en kestirme ve en kolay çıkılacak yer olduğu için seçildiği bildirilirken, uydunun 5 ton ağırlığında ve 1750 MHz bant genişliğine sahip olduğu bildirildi.


Türk mühendislerin yapmış olduğu açıklamalara göre, Türksat 4A uydusunun ardından yılın ikinci yarısında Türksat 4B uydusunun da uzaya fırlatılacağı ve Türksat 4A ve Türksat 4B uydularının ülkemizin uydu haberleşme kapasitesini 3 katı arttıracağı bildirildi. Ayrıca hedeflerinin ülkemizde uydu fırlatma tesisi kurmak olduğu bildiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, gelecek yıllarda Türksat 5A ve Türksat 6A uyduları içinde şimdiden hazırlıklara başlandığını dile getirdi.

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda