haberler / WhatsApp’ın önlenemez yükselişi!

WhatsApp’ın önlenemez yükselişi!

27.08.2014 12:03:17

Facebook'un tamı tamına 19 milyar dolara aldığı WhatsApp'ın yükselişi sürüyor


Son zamanların en popüler anında mesajlaşma programı WhatsApp tamı tamına 600 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını duyurdu. WhatsApp her ne kadar büyük bir başarıya imza atsa dahi Uzakdoğu ülkelerinde üstünlük halen TicToc, WeChat, Line gibi uygulamalarda. Bu rekabet Avrupa ve Amerika'da ise WhatsApp'ın üstünlüğüyle devam ediyor.


Facebook Şubat ayında 19 milyar dolar gibi efsane sayılabilecek bir rakam karşılığında WhatsApp’ı satın aldığını duyurmuştu. Sürekli olarak bireyler tarafından aktif kullanılan ve SMS’in devrini kapatmayı başaran WhatsApp, Facebook tarafından satın alındığında 450 milyon kişiye ulaşmayı başarmıştı. Aradan geçen birkaç aylık süre zarfında bu rakamın üstüne 150 milyon kişi daha WhatsApp’ı aktif olarak kullanmaya başladı. Sonuç olarak WhatsApp 600 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını tüm kullanıcılarına duyurdu. Bu haber de Facebook’un ne kadar büyük bir yatırıma imza attığına değer ilk olumlu sinyal olarak yorumlandı.


Bu alanda ciddi yatırımların olduğunu görmek mümkün. Her ne kadar 19 milyar dolar karşılığında WhatsApp’ın satın alınışı teknoloji severleri şaşırtmayı başarsa da harcanan meblağlar oldukça yüksek. Line, WeChat, Tango, Tictoc ve benzeri birçok uygulama farklı özellikler sunarak WhatsApp’ın büyük bir kısmına sahip olduğu anında mesajlaşma uygulamalarının pazar payındaki dilimini büyütmeyi hedefliyor. Ancak her uygulamanın kendine has sunduğu birçok özelliğin WhatsApp’ın tahtını yıkmayı başaramadığı ise gözle görülür bir gerçek. Bu alanda bir ilk olmayı başaran WhatsApp'ın stabil ve kolay kullanımı rakiplerinin önünde yer almasına olanak sağlıyor.


yazar Serhan

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda