haberler / Windows 9 Görücüye Çıkmaya Hazır

Windows 9 Görücüye Çıkmaya Hazır

09.08.2014 12:26:03

Windows 9, aslında Windows 8 arayüzünün büyük bir revizyonu sonucu elde edilen bir sistem olacak ve bu değişim listesi gelişmeye devam edecek gibi görünüyor.

Kullanıcılar, Microsoft’ un duyurmasını daha çok beklediği Windows 8.1 Update 2’yi beklerken, “Eşik” takma isimli Windows 9 önsürümü ufukta göründü. Söylenenlere bakılırsa, Ticari yazılım için 2015 Nisan ayının bekleneceğini bildiren Windows, Kamu önsürümünü muhtemelen Eylül- Ekim sularında çıkaracak gibi.


Sanal Masaüstü


Neowin, ZDNEt, The Verge, ve WinBeta gibi siteler, Windows 9’ un hem yeni kullanıcı arayüzü, hem de görünümü ile ilgili birkaç yeni bilgiyi biz kullanıcılar ile paylaşmayı amaçlıyor.


İlk olarak, Neowin’den Brad Sams, içinde çoklu çalışma alanları olarak adlandırılan yeni “Sanal Masaüstleri” arasında geçiş yapabilmeyi mümkün kılan bir buton bulduran Windows 9’ un Microsoft mühendisleri tarafından şu sıralarda test edildiğini söylüyor. Bu bahsedilen Sanal Masaüstü yeniliği, aslında uzun bir süredir meşhur Linux ve OS X’ in de içinde bulunduğu en modern Unix benzeri işletim sistemlerinin temel bir parçasıdır.


Neowin’e göre Microsoft’ un bu uygulaması, Canonical Ltd’ nin Ubuntu’ suna bir hayli benzer. Hepimizin arzu ettiği gibi, kullanıcılar Sanal Masüstleri arasında bir klavye kısayolu ile daha hızlı geçiş yapabilecekler. Bu özellik ilk olarak Microsoft Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı Jacob Miller tarafından Şubat ayında üstü kapalı bir şekilde kullanıcılara bildirilmişti.


Belirtmekte fayda var ki, Windows aslında Windows 7’den bu yana Sanal Masaüstü’nü kulanabilme fırsatını kullanıcılarına sunmuştu. Ama bu özellik daha önceden üzerinde çalışılmadığı için, ve her ne kadar haklarında iyi olarak bahsedilse de aslında öyle olmayan ve çoğu yavaş işleyen, yahut kullanıma hazır hale getirilememiş bir grup 3. sınıf uygulamanın kullanımını da gerektiriyordu. Bu sebepten dolayı birçok kullanıcının bu özelliğin varlığından bile haberi yoktu.


Charm (Yardımcı) Eksikliği
İkinci ve daha az net olan bir söylenti, “Churm” ismini verdiğimiz yardımcı bir yan bar değişikliği ile ilgili.


Windows 8 ve 8.1’in güncel halinde menü ekranın sağ tarafında yer alıyor. Yardımcı Menü’ nün temel amacı genel fonksiyonellik sağlamaktır. Örneğin Start düğmesine tıklamak, sizi doğrudan Start Menüsü’ne götürür. Bu ve bunun gibi hızlı kısayollar, arama ve ayarlar gibi bazı temel sistem fonksiyonlarına erişim sağlamaya yardımcı olur. Bir programı kullanım halindeyken, bu yardımcı menü size destek veren bir asistan görevi görebilir.


Programlar, Yardımcı Menü ile “Sözleşmeler” imzalar ve böylece “Paylaşım” (Herhangi bir bilginin diğer uyumlu ve kayıtlı programlara gönderilmesi işi. Örneğin; kamera uygulamasındaki bilgilerin direk olarak Flickr’ a yollanması), “Arama” (Program içindeki bilgilerin uygun bir şekilde aratılması görevi) ve son olarak “Ayarlar (Cihazın belirli özelliklerinin gösterilmesini sağlar) gibi işlemlerde fonksiyonellik sağlar.


Tabletlerde de bu özelliğin bulunması biz kullanıcılar için mükemmel bir kolaylık sağlar. Ekrana ufak bir dokunuş ile önemli fonksiyonlara hızlı ve basit bir ulaşım oldukça kolaydır. Lakin Windows 8 ve 8.1’in kullanıcı arayüzünün en büyük düşmanı olan eski sistem mouse ve klavye kullanımı gerektiren bilgisayarlar, kullanıcıları ekranın kenarınde köşesinde çok hassas mouse hareketleri ile yerinden saklanan menüyü çıkarmaya çalışmaları için bir hayli uğraşmak zorunda bırakıyor.


Yer Değişimleri

Windows 9, bu sorunu, görünüşe göre Charm menüsü barından, masaüstü modelleri de dahil olmak üzere, tamamen vazgeçerek halledecek. Modern Kullanıcı Arayüzü Start Menüsü’ ndeki Yardımcı Menü’ nün durumu, tamamiyle rağmen henüz netlik kazanmadı.


Bu değişimi ilk söyleyen WinBeta durumu şöyle açıkladı:


“İlk olarak, sadece masaüstü bilgisayarlar için olan Yardımcı Menü’ den bahsettiğimizi vurgulamalıyız. Tabletler için olan Yardımcı Menü hakkında pek bir bilgimiz yok. Lakin tabletlere uygulanacak olan şekilin, menünün şimdiki halinden çok bir farkı olmayacağına inanıyoruz.”


Ama ZDNet’in Microsoft habercisi Mary Jo Foley bu durum hakkında şunu iddia ediyor:

“WinBeta, Microsoft’un Yardımcı Menü’yü sadece masaüstü bilgisayarlardan çıkaracağını belirtti, tabletleri hariç tuttu. Fakat benim kaynaklarıma göre, Yardımcı Menü masaüstünde, dizüstünde ve Threshold’ lu tabletlerde kullanılmaya devam edecek.”

WinBeta, Microsoft’un düşündüğü fikirlerden birinin de Yardımcı Menü’ yü tamamen kaldırmak olduğunu belirtiyor. Bu plan çerçevesinde, programlar kendi şahsi uygulama ayarlarına geri dönmek zorunda kalacak. Örneğin, kullanıcılar yapacakları aramaları uygulamaların kendi içlerindeki Uygulama Arayüzü’nün yardımıyla yapabilecekler.

WinBeta aynı zamanda, böyle bir şey yapmanın, Windows 8 ve 8.1’ in bu özelliğe dayanan bazı programlarının uyumluluğunu göz ardı edemeyeceği için imkansız olduğunu da belirtiyor. Onun yerine, WinBeta, Miscorosft’ un pencerelerin sağ üst köşesindeki pencere küçültme, pencere kapatma gibi butonların yanına dördüncü bir buton eklemeye sıcak baktığını belirtiyor.

Bu düğmeye tıklayarak yeni bir arama ve ayarlar penceresi açabilmek mümkün olacak. “Paylaşım”ın da bu menüye eklenebileceği belirtiliyor, ama Mary Jo Foles’ in kaynaklarına göre, Microsoft bu butondan vazgeçip, kullanıcılara bu butonu ya Uygulama Arayüzü aracılığıyla, ya da bir diğer pencere çerçevesi butonuyla tekrar ekleyebilmesine olanak sağlamayı tercih ediyor. İki haberci de, Başlat Düğmesi’nin koca bir hiç olduğu için kesin olarak kaldırılacağını belirtiyor.Kişisel Önsürüm Bu Sonbahar Çıkıyor

The Verge, Yardımcılar ile ilgili değişiklikler hakkında üçüncü doğrulamayı yapıyor. The Verge raporları ile ZDNet raporları arasında yakın ölçüde benzerlik var. İçlerinde bizlere faydalı bir nokta var ki; Microsoft, hem Kullanıcı Arayüzü’nün kullanımı ile ilgili zorluk çeken klavye ve mouse kullanan kullanıcılara yardım etmek amaçlı değişiklikler yapmak için kullanıcılar tarafından sıkıştırılıyor; hem de Masaüstü Modu’na yerleşik olmayan Modern Kullancı Arayüzü’ nün eklenmesi için mecbur tutuluyordu.


Yerleşik olamayan uygulamaların varlığı Yardımcı Menü’nün kullanımını çok daha karmaşık bir hale getirdi. Aynı anda iki tane yerleşik olmayan uygulama açıkken, eğer Yardımcı Menü’yü seçmek için tıklarsanız yanlışlıkla diğer uygulamanın ayarlarına girebiliyordunuz. Pencere düğmelerinin eklenmesiyle Microsoft, Moder Kullanıcı Arayüzü’nde aslında her pencerenin kendisi için yeni bir Yardımcı Menü vari ayar noktası oluşturacak ki, bu cidden gerekli bir şeydi.

Önümüzdeki birkaç ay içinde baş verecek olan Kişisel Sürüm söylentilerine bir yenisini daha ekleyecek olursak, Mary Jo Foley şöyle söylüyor:


“Kaynaklarımdan duyduğuma göre, Microsoft, Threshold’un kamu sürümünü 2014 sonbaharında çıkarmayı düşünüyor.”


Bir diğer deyişle, eğer bir Microsoft çalışanı ya da Microsoft Gelişim Hattı abonesi değilseniz, Yeni Windows 9 Kullanıcı Arayüzü Masaüstü Start Düğmesi, Pencereli Masaüstü Modern Kullanıcı Arayüzü programları, pencere düğmelerine eklenmiş Yardımcı Menü butonları ve daha fazlasını almak için hala bir şansınız var.

Kaynkalar: Neowin, WinBeta, ZDNet, The Verge
yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda