Pythontr

husonet | Tarih: 20.05.2017

Windows Komut Satırı ile Virüs Kaldırmak

Windows Komut Satırından Çalışan Servisleri Devre Dışı bırakma

Merhabalar Arkadaşlar, (Not:Lütfen öneri ve sorularınızı yorum olarak atınız. Teşekkürler şimdiden)


Bu yazımda windows servislerden bahsedeceğim. Windows servis arka planda çalışan bir bilgisayar programıdır.Windos hizmeti Hizmet Denetim Yöneticisi'nin arabirim kural ve protollerine uyarak çalışmaktadır.Daha anlaşılır anlatmak gerekirse, her uygulamaya ait windows'a servis yüklenmektedir. Biz uygulamayı kullanırken window servisi gerekli işlemi gerçekleştirmektedir.Windows Servis Denetimi ve Kontrolü


Görev yönetici ile servislerin çalışma aşamasında izleme yapabiliriz. Görev yöneticisi nasıl açılır sorusuna cevaben aşağıda sıralayalım.


  • Ctrl+Alt+Delete 'e basıp Görev Yöneticisi seçeneği ile
  • Görev çubuğunda sağ tıklayıp pencereden Görev Yöneticisi seçeneği ile


Görev yöneticisinden hizmetler seçeneğinde aktif olan servisleri görebiliriz. Bu servis işe yarar bir uygulama için olabileceği gibi bazı bilgisayar performansını negatif etkileyecek bir servis de olabilir.


Gereksiz Servisler

Windows üzerinde performansı kötü etkileyecek servisleri içerir. Bu servisleri yukarıda belirtilen yerde izlenebilir. Uygulama yüklerken bize güncellemeler ile ilgili secenek sorar. Eğer güncellenmesini onaylarsak belirli periyotlarda bir updater servisi çalışarak bilgisayarı performans olarak etkilemektedir. Hergün çalışan güncellemeler çokda gerekli değildir.

Windows Servis Kaldırma

Bizim kontrolümüz dışında kurulan ve performansı etkileyen servisleri özelliklerden Devre Dışı seçeneğini seçtiğinde hatalı parametre hatası alınabiliyor. Buna çözüm olarak servisi komut satırından kaldırabiliriz. Bunun için aşağıdaki komutu çalıştırabiliriz.

sc delete "servis_Adi"

İyi çalışmalar.