Pythontr

husonet | Tarih: 10.01.2019

Windows'ta aynı anda 2 farklı python kullanma

Python 2.7 ve python 3.6 yı windowsta aynı anda kolayca kullanma

Merhabalar; Öncelikle bugünki yazımı çok sıkıntısı çektiğim aynı anda 2 farklı pythonu kullanma sorunundan dolayı yazıyorum.Birçok kişi bilir ki bazı uygulamalar veya donanımlar sadece python2.- serisi ile çalışırken bazı donanım ve uygulamaların güncel halleri 2.- serisini desteklememektedir.Bu yüzden uğraşarak en mantıklı çözüm yolunu aşağıya sizler için sundum.İşe yaracağını umarım:


Python2.7 ve Python3.6 kullanacağız.


python2.7
python3.6 ya ulaşmak için linkleri kullanabilirsiniz.Öncelikle python kurulumları yaparken dikkat edeceğiniz ilk konu C: klasöründe 2 farklı dosya açaçağız .Python27 ve Python36 diye 2 ayrı dosya açacağız ve python2.7 yi Python27 olarak açtığınız dosyayı path olarak belirterek ve 3.6 için ise Python36 yı path olarak belirterek yükleyeceğiz.


Önemli Kısım: Bu işlemleri ve yüklemelerimizi tamamladıktan sonra artık bu işi nasıl yapacağımıza gelelim.
Yine C: klasörüne gidip Software diye bir dosya açıyoruz içine de batches diye bir klasör açacağız.


Şimdi gelelim bu batches nedir ve ne işe yarar batches ta biz python dosyalarımızın yerlerini tanımlayacağız ve bilgisayarımıza p27 ve p36 komutları ile hangi pythonu kullanmak istediğimizi söyleyeceğiz.


Evet tanımlama kısmı batches içerisine gelip p27.bat ve p36.bat diye 2 tane bat dosyası açacağız bunları txt olarak açıp formatlarını sonradan da değiştirebilirsiniz.


Birinci (p27.bat) dosyasının içine


SET PATH=%PATH%;C:\Python27;C:\Python27\Scripts;


İkinci (p36.bat) dosyasının içine gelip


ECHO OFF
SET PATH=%PATH%;C:\Python36;C:\Python36\Scripts;
ECHO ON
yazıp kaydediyoruz.


Artık windows dosyası içinde p27 ve p36 ile çalıştıracağımız dosya konumlarını ve hangi pythona ulaşmak istediğimizi tanımladık.


Şimdi en son aşamaya geçip artık windows path olarak ta bu dosyayı göstermemiz lazım.
masaüstünde bilgisayara sağ tıklayıp özellikler/Gelişmiş sistem ayarları/ ve ortam değişkenlerine basıp açılan sayfada üstte ve allta bulunan kutulardaki path kısımlarına tıklayıp tüm python içeren path leri siliyoruz.


Artık bilgisayarımız hiçbir pythonu tanımıyor çünkü tüm python pathlerini sildik şimdi ise alt taraftaki Sistem değişkenleri kısmına gelip path e tıklayıp "yeni" ye basıp yeni path imizi alttaki şekilde

C:\Software\Batches\
olarak tanımlayıp kaydediyoruz.


Ve artık her şey tamam cmd ile command line ı açıp "p27" dediğimizde direk olarak python2.7 yi ve başka bir command line açıp p36 yaptığımızda python3.6 yı rahatlıkla kullanabilirsiniz.


*Not: aynı cmd içerisinde 2 python aynı anda normal olarak çalışmaz.

Soru ve önerileriniz için Linkedin sayfam ahmet üzgör den bana ulaşabilirsiniz.


Herkese iyi çalışmalar:))))