haberler / wireles power consortium

wireles power consortium

06.08.2014 07:53:51

Yeni kablosuz şarj standardı, 4,5 cm ye kadar olan uzak mesafeden şarj etme imkânını sağlayacak

wireless power consortium verilerine göre Qi kablosuz şarj standardının 1,2 versiyonu, akıllı telefon, tablet ve bir süre sonra evde kullanılan aletlerin yaklaşık olarak 45 mm ye kadar uzak mesafeden kablosuz olarak şarj edilmesine imkân sağlamaktadır. 1.1 versiyonu ile 1.2 versiyonu arasındaki fark 1,2 nin rezonans şarj metodunu kullanarak çalışması. 1.1 versiyonu endüktif şarz metodunu kullandığı için şarj etmek istenilen cihazın şarj yüzeyine fiziki olarak temasta bulunması gerekiyordu.


1.2 deki rezonans şarj metodu sayesinde alıcı ve verici arasındaki birbirine temas etme gereksinimi ortadan kalkacak. Buna ek olarak, yeni standart, geriye uyumluluk özelliği göstermediğinden Qi destekli cep telefonları 35 mm uzak mesafeden şarz edebilme imkânı tanıyacak. Kapsama alanı içerisinde olduğu süre boyunca birden fazla cihazın aynı anda şarj edilebilmesine imkân tanıyacak.

wireles power consortium, 1,2 versiyonunun ileriki zamanlarda mutfakta kullanılan aletler için 2.000 watt enerjiye kadar kablosuz güç sağlayabileceğini öngörüyor. 1.2 kullanan cihazlar için önümüzdeki aylarda ortaya çıkması beklenmesine karşın, mutfak aletlerine yönelik olan Qi şarj cihazları, 2015 yılından önce gelmesi beklenmiyor.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda