haberler / Yaratılış Sütunları ilk defa bu kadar net görüntülendi

Yaratılış Sütunları ilk defa bu kadar net görüntülendi

06.01.2015 10:24:05

İkonik 'Yaratılış Sütunları' uzay teleskopu daha önce görülmemiş yeni görüntüleri ayrıntılı olarak ortaya çıkardı.

İlk defa orijinal görüntü Eagle Nebula yada M16 küçük bir bölgede, genç, büyük kütleli yıldızların bir kümeden kavurucu ultraviyole ışığında yıkanmış soğuk gazın, üç dev sütunları gösteren görüntüsü 1995 yılında alındı.

Yeni Hubble fotoğrafları orijinalinden daha keskin, ve aynı zamanda daha geniş bir görüş alanı var. Şimdiye kadar Nasa Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilen en ikonik görüntü bu görüntü oldu.

Amerikan Astronomi Derneği'nin yıllık kış toplantısı sırasında bugün yayınlanan, yeni Hubble fotoğrafları orijinalinden daha keskin, ve aynı zamanda daha geniş bir görüş alanına sahip. Aynı zamanda ilk defa olarak soğuk gazlı sütun tabanı olduğunu ortaya koymaktadır.


Yaratılış Sütunları

Kızılötesi görünüm, sayısız yıldızlı bir arka plan, incecik siluetleri içinde sütunları ve ürkütücü hislerini veriyor.

Kızılötesi ışık sutunları yoğun bölgeler hariç, gaz ve toz çok nüfuz eder olmasıdır. Yenidoğan yıldız sütunları içinde gizlenmiş olarak görülebilir.

Araştırmacılar, "böyle izmarit gibi özellikler yıldız oluşun alanlarında yaygın olmasına rağmen, M16 yapılar kadar en fotojenik ve çağrıştırıcı cinsindedir" açıklamasını yaptılar.

Orijinal İlk Hubble görüntüsü o kadar popüler olmuştuki, tee-shirt ve yastık, film ve televizyon şovlarında yer aldı, ve hatta bir posta pulu olarak kullanıldı.

25. yıldönümü kutlamaları, Gökbilimciler Hubble keskin ve daha geniş bir bakış açısı sağlayarak, ünlü sütunların tekrar görüntülenmesini sağladılar.

Onlar aktif olarak gözümüzün önünde uzakta ablasyon ediliyor. Ablasyo nedir? latince kökenli bir kelimedir "ortadan kaldırılma" olarak genelde kullanılır. Sütunların yoğun kenarlarında hayalet mavimsi puslar oluşmuştur.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda