haberler / Yenilenmiş Kepler Uzay Aracı Yeni Bir Gezegen Keşfetti

Yenilenmiş Kepler Uzay Aracı Yeni Bir Gezegen Keşfetti

30.12.2014 23:12:28

NASA’nın başka dünyaları araması için tasarlanan ve bir engele çarparak geçen yıl başarısız olan uzay aracı yeni bir gezegen keşfetti.

Uzay ajansı ve partnerleri tarafından yapılan bu zeki amaç değişiklikleri ile yapılan keşif, NASA tarafından doğrulandı.
Yeni bulunan gezegen, HIP 116454b olarak adlandırıldı ve Dünya’nın çapının 2.5 katı büyüklüğü olduğu, Nasa tarafından bir basın duyurusu ile açıklandı. Bu da güneş sisteminde Neptün’den sonra en büyük gezegen olduğu anlamına gelmektedir.


Yenilenmiş uzay aracı kepler

Ajans, HIP 116454b Balık takımyıldızının doğrultusunki yıldızının etrafında bir yörüngede dönmektedir ve dönüşünü 90 günde tamamlamaktadır. Bildiğimiz kadarıyla bu sayı hayatın var olmasına yetecek rakama çok yakındır ve gezegen, 180 ışık yılı uzaklıktadır diye ekledi.

Ayrıca bu gelişme, bizlere gezegen hakkındaki bilgimize ilgi çekicek yeni bir haber eklemektedir. Geçen sene uzay gemisinin bir kısmı bozulduğunda, bilim adamlarının mümkün olmadığını düşündüğü bir şey gerçekleşti.

“Geçtiğimiz yaz, Kepler’in bilimsel olarak verimli bir görevin olasılığı, geniş çaplı görevindeki reaksiyon çarkındaki arızasından sonra, konuşmamızın bir parçası değildi” dedi, NASA’nın Astrofizik Bölüm Direktörü, Paul Hertz.
Bilimadamları ve mühendisler yeni bir strateji bulmuştur. Bu stratejide, güneş ışığından alınan basıncın, reaksiyon çarkının bozulan yerine ileterek uzay gemisinin sağ yöndeki yönlendirmesine yardım etmektedir. Kepler, NASA tarafından K2 olarak isimlendirilen görevine devam etmesi için önünde engel bulunmamaktadır.

“K2, diğer yabancı dünyalar hakkında bilgi edinmek ve Neptün gibi buz devi ve Dünya gibi taşlı gezegenler arasındaki sınırı tanımlamak gibi eşşiz bir şekilde konumlandırılmıştır” dedi, Kepler Proje Bilim Adamı Steve Howell.

yazar husonet

Yorumlar

Bu içerik için sizde yorum yapabilirsiniz!
anasayfa | makaleler | haberler | dosyalar | linkler | hakkımızda